Dřeváky se objevily v každém holandském městě i zapadlé vesnici už ve 13. století. Své kouzlo i využití mají dodnes. Podívejte se na úžasnou proměnu špalku dřeva v dřevěný střevíc.
Holandsko – kolébka dřeváků
Originální původ dřeváků není znám ani historikům. Nosily se po staletí v řadě evropských zemí, ba co víc. Již ve starověku můžeme narazit na herce v antických tragédiích, kteří na sobě měli boty s vysokou dřevěnou podrážkou. V podobných prý chodili i římští vojáci do boje.
Nejstarší dochované dřeváky, tak jak je známe dnes, se našly ve 13. století poblíž Amsterdamu a Rotterdamu v Nizozemsku.
Od té doby patří dřeváky k charakteristickým holandským produktům. Především na venkově našly své místo. Hlavní předností dřeváků je, že v teplých letních dnech dostatečně „dýchají“ a není v nich vedro, na druhou stranu v zimě a v mokru chrání nohy před chladem a vlhkem. Tyto vlastnosti jsou v rovinaté promáčené půdě v Nizozemí k nezaplacení. Naopak pořizovací cena je malá, proto byly dřeváky vždy snadno dostupné všem. Boty jsou navíc anatomicky tvarované a z ortopedického hlediska podporují správné držení nožní klenby.
Dřeváky tisíce tváří
Uplatnění těchto specifických bot je opravdu široké. Obyčejné pracovní dřeváky byly jednoduché a hladké. Podle účelu se boty mírně lišily – sedláci měli užší špičky určené k popohánění dobytka, rybáři naopak špičku placatější k lepší stabilitě ve vodě. Dnešní zahradníci a zemědělci se v Holandsku též nezdráhají nazout dřeváky. K dostání jsou v obchodech s nářadím a v zahradnických potřebách.
K muzice, na oslavy a na svatby se nosily dřeváky malované nebo vyřezávané. Podle tradice, chce-li muž vyznat ženě lásku, vyrobí pro ni pár dřeváků.
Jak se vyrábí dřeváky
Dřeváky se zhotovují z topolu, lípy nebo vrby. Dřevo se nejprve máčí, potom lehce vysuší a poté se opracovává noži a dlabacím zařízením. Dříve se dřeváky dělaly jen ručně. Dnes pomáhají brusky a frézy.
Zručné řemeslníky nahradily ve 20. letech minulého století tzv. kopírovací stroje, které jsou schopny vysoustružit dokonalý tvar dřeváku během chviličky. Lidská práce se nyní uplatní pouze na úpravu paty a špičky, případně zdobení.