Průvodce po krásách dřeva: ovocné stromy

Hrušky, jablka, ořechy. Taky vás hned přepadne chuť na štrúdl? Vyměňme myšlenku na skvělý moučník za rozjímání nad třešňovým stolem či ořechovým botníkem. V dnešní díle si představíme vlastnosti ovocných dřev, z nichž vám stolař může připravit oku lahodící kousky nábytku.

O tom, které vlastnosti u dřeva sledujeme, jsme psali v tomto článku. Můžete si je krátce připomenout.

Stálice na dřevěné scéně – ořech

Zajímavá kresba ořechového dřeva, autor: Philipp ZingerZajímavá kresba ořechového dřeva, autor: Philipp Zinger

Ořechové dřevo je velmi ceněné, zvláště o starší, zdravé a silné stromy mají velký zájem dýhárny. Běl má šedobílou, někdy s jasně žlutými skvrnami na okrajích směrem k lýku. Jádro je proměnlivé, ale většinou tmavohnědé. Bývá černě ohraničeno a barva závisí na půdních podmínkách. Je tvrdé a pevné, díky obsahu třísla poměrně trvanlivé. Dobře se obrábí, ohýbá, soustruží i řeže dláty. Odedávna se používalo k dýhování i vykládání.

Ořechový sadOřechový sad

Třešeň jako třešnička vašeho interiéru

Dřevo je tvrdé, pevné, pružné a houževnaté, s poměrně výraznými letokruhy. Bělová část je úzká, smetanově narůžovělá až žlutá, jádro červenohnědé. Na vzduchu časem červená a tmavne. Třešně rostoucí v lesních porostech mívají dřevo trochu tmavší. Krájené dýhy, masivní fošny nebo prkna upoutávají výraznou kresbou. Dobře se obrábí, má mírný lesk. Špatně se řeže dláty přes vlákna, ale pro soustružení a truhlářské práce je vhodné. Hodně se bortí a „pracuje“, přířezy je nutno sušit pomalu a důkladně je proložit. Používá se v nábytkářství, v uměleckém truhlářství, pro výrobu podstavců, ostění, říms, sloupků zábradlí i leštěných vykládaných kazetových stropů.

Třešňový kmenTřešňový kmen

Multifunkční hrušňové dřevo

Dřevo je houževnaté, pevné, tvrdé a stejnoměrně husté, bez lesku. Je většinou šedo-hnědo-bílé, u starších stromů se objevuje vyrudlé až cihlově červené nepravidelné jádro. Na tečném řezu mívá jemnou, něžnou kresbu. Po vyschnutí poměrně málo „pracuje“, nebortí se. Používá se proto na výrobu dřevěných závitů, šroubovic a lisů. Výborně se soustruží a brousí. Dobře přijímá lepidla i mořidla. Nábytkáři jím často napodobovali eben. Je vhodný pro přípravu lepených soch nebo reliéfů, zvláště když se vyžaduje stejnorodost materiálu. Vyráběly se z něj i různé geometrické pomůcky.

Nepoddajná švestka poslouží jako ozdoba

Dřevo je husté, stejnoměrné a velmi tvrdé. Lze využívat jen menší kusy, které se však musí sušit zatížené a pomalu, protože dřevo se silně kroutí a praská. Běl je úzká, žlutá, někdy našedlá, jádro růžovo až červenohnědé. Dobře se soustruží i řeže. Na nábytku může být funkční ozdobou. Patří do dílen šperkařů, restaurátorů či výrobců exkluzivního nábytku. Spolu s višní je nejlepším dřevem na „domácí“ uzení.

zdroj: lesycr.cz