Zbytečné šetření může zhoršit spánek

Podle vědeckých studií tvoří jednu třetinu našeho života spánek. Odborníci na zdravé spaní však také tvrdí, že se spánek z našeho běžného dne pomalu vytrácí. To znamená, že lidem stačí spát v průměru kratší dobu než dříve. Na jednom se všichni shodnou – pro kvalitní spánek je nejdůležitější výběr správné matrace, roštů a doplňků.

Nesmíme také zapomínat na takzvanou spánkovou hygienu. Jedná se o systém zásad podporujících zdravý spánek. „Kvalitní matrace v kombinaci s vhodným roštem zaručuje dokonalé rozložení hmotnosti a tím také ideální anatomickou polohu páteře a uvolnění zádového svalstva během spánku,“ potvrzuje autorka knihy Wellness jako životní styl Alena Müllerová.

Výběru postele, matrace a roštu musíme věnovat dostatek času a dbát na správné parametry. Matraci si nezapomeňte před koupením vyzkoušet. Rozhodně ji nekupujte naslepo. Vhodná matrace by měla být o dvacet až dvacet pět centimetrů delší než je výška vaší postavy. Co se týče šířky, ideální je minimálně devadesát centimetrů, pro dvoulůžko platí pak šířka alespoň osmdesát centimetrů. Pečlivě vybírejte i rošt. V potaz berte hlavně možnosti jeho nastavení, aby vyhovovaly páteři.

Postel z masivu – to nejlepší pro váš spánek

Na spánek má vliv i materiál. Nejčastěji se doporučuje masivní dřevo, nejméně vyhovující jsou čalouněné postele, kde se drží spousta prachu a celá řada roztočů. Jsou tedy náročné na údržbu a lze u nich těžko rozeznat kvalitní a ty méně kvalitní produkty. Určitě nejsou tím správným typem pro alergiky.

Kvalitní postel zaručí zdravý spánekKvalitní postel zaručí zdravý spánek

Co musíte vědět při výběru matrace

Tvrdost matrace rozlišujeme od stupně jedna do stupně pět. Ortopedičtí lékaři doporučují stupně tři až pět. Což znamená, že tvrdší je ta lepší. Čím měkčí matrace, tím horší podpora zdravé páteře. Mladší lidé okolo třiceti a čtyřiceti let bez problémů se zády se lépe vyspí na měkčí matraci. Se zvyšujícím se věkem a přicházejícími bolestmi zad je lepší ji vyměnit za tvrdší.

Při nákupu se vyhněte supermarketům a raději navštivte specializovanou prodejnu či studium zdravého spaní, kde vám dokážou poradit. Vyzkoušejte si více typů, abyste mohli porovnat, která vám vyhovuje nejvíce. Kvalitní produkt má mít tzv. bodovou elasticitu, tedy má se prohýbat jen v místě, kde na ni tlačíte. Tu nejlepší pro vás poznáte snadno – při ležení se musíte cítit dobře, nesmí nikde tlačit a měla by se přizpůsobit tělu. Nejdůležitější je, zda páteř zůstává v rovině. Nejlépe to uvidíte při ležení v poloze na boku.

Matrace si zaslouží hodnotnou péči

Dále platí, že vyšší matrace poskytují patřičnější oporu. Opravdu kvalitní matrace má jádro vysoké alespoň patnáct centimetrů. Z hlediska údržby je výhodnější mít snímatelný potah se zipem, který lze rozdělit na dvě poloviny. Lehce jej sundáte a můžete jej prát i v pračce. Pokud potah nemáte, můžete jej nahradit chráničem. Jeho cena se pohybuje okolo tisícikoruny a natahuje se na rohy matrace pomocí gumiček. Pro malé děti a starší lidi se vyrábí i nepromokavá verze této ochrany.

Pozor na výběr matracePozor na výběr matrace

Zvýšenou pozornost výběru matrace a potahu by měli věnovat hlavně lidé trpící alergiemi, nicméně nic jako ideální matrace pro ně neexistuje. Na trhu se sice objevují různé typy výrobků pro alergiky, například latexové matrace a další antibakteriální produkty, přesto by tito lidé měli dbát na pravidelné čištění.

Vliv na dobrý spánek, jak už jsme zmínili výše, má i spánková hygiena. Podle vědců patří vytvoření patřičných psychických a fyzických podmínek mezi základní aspekty zdravého spánku. „Pokud to jde, měli bychom chodit spát ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu vstávat. V ložnici bychom měli udržovat teplotu okolo osmnácti stupňů Celsia. Není dobré se zde dívat na televizi nebo poslouchat rádio, a celkově bychom měli omezit pronikání velkého množství hluku a také světla do ložnice,“ doplňují odborníci na zdravý spánek.