V poslední době se stále více obracíme k přírodním materiálům, snažíme se myslet ekologicky a brát ohled na své chování vůči přírodě. S tím souvisí i stoupající obliba dřevostaveb. V dnešní době nejde jen o roubenky, sruby či chalupy kdesi v horách. Ve skutečnosti nemusíte moderní dřevostavby vůbec na první pohled poznat. Pojďme se teď společně podívat na jejich historii, výhody a možnosti.
Dřevostavby pohledem do historie
Letmým pohledem do minulosti zjistíme, že dřevo naši předkové používali jako hlavní stavební materiál. V oblastech, kde probíhala kolonizace jej bylo dostatek, díky čemuž nebylo nutné materiál dovážet z velké dálky. Stavení se budovala ze dřeva, které se vytěžilo při získávání zemědělské půdy. Mezi první obydlí patřily roubenky z neopracovaných klád. Později se zdokonalily řemeslné profese a stavební postupy, jak dokládají i dochované budovy lidové architektury. Vzniklé spáry mezi trámy se vyplňovaly pomocí směsi z jílovité hlíny a plev, která se nanesla do spár a vyhladila. Po vyschnutí se navíc často přetírala vápnem.
Kdysi se životnost dřevostavby pohybovala v rozmezí 150 až 200 let podle oblasti, použitého materiálu, izolace a vlhkosti. Za předpokladu, že je dřevostavba vystavěna v optimálních podmínkách a její údržbě se věnuje odpovídající péče, vydrží opravdu dlouho i dnes. Klidně může konkurovat kamenným či cihlovým budovám. Obliba dřevěných staveb trvala až do první poloviny 18. století, kdy bylo dřevo povinně nahrazeno cihlami.
Moderní dřevostavba
Jak již název napovídá, základním materiálem pro výstavbu dřevostavby je dřevo. A je úplně jedno, zda jde o chaty v horách, moderní dřevěné domy či sruby a roubenky, o kterých jsme psali již dříve zde. U moderních staveb někdy dřevo hraje roli jednoho z mnoha použitých materiálů. Kromě masivu se používají různé druhy izolací, deskové materiály na bázi dřeva (například OSB desky) a další spojovací materiály.
Dřevostavbou obecně nazýváme každou budovu, která je z většiny tvořena dřevem. Započítáváme i krov, který bývá z toho materiálu proveden i u mnoha zděných staveb.
Jaké jsou konstrukce dřevostaveb?
Lehká dřevěná kostra vzniká rovnou na staveništi. Z profilů je vystaven dřevěný rám na základovou desku, který se vyplňuje izolací a oplášťuje deskami.
Sendvičová dřevostavba vzniká ve výrobní hale pod kontrolou výrobce. Vyrábí se panely, které se na místo určení dodávají v určitém stupni pokročilosti stavby. Celý dům je za pomoci jeřábu sestaven během několika málo dní.
Těžká dřevěná kostra je postavená z větších masivních dřevěných trámů, proto není zapotřebí stavbu vyztužovat dalšími deskovými materiály. Trámy jsou většinou v interiéru přiznané. Pokud jsou přiznané z obou stran, snižuje se efektivita vytápění. Současná technologie umožňuje volný prostor mezi trámy vyplnit zdivem, deskami nebo sklem.
Dřevostavba z vrstvených masivních panelů pak interiéru dodává příjemný přírodní nádech. Z venkovní strany se na panel připevňuje izolace a zhotovuje omítaná či obkládaná fasáda. Při využití omítky dům zvenku připomíná spíše zděnou budovu než dřevostavbu.
Moderní dřevostavby myslí i na ekologii
Dřevostavby jsou přívětivé jak z energetického hlediska, tak i z hlediska životního prostředí, protože jsou stavěny s ohledem na maximální úsporu ve všech směrech. Nízkoenergetické stavby jsou často vybaveny kombinací tepelného čerpadla s řízeným větráním, u kterého jsou tepelné ztráty znát zejména v zimním období.
Dřevostavby jsou nejen ekologické, ale i funkční, moderní a finančně dostupné téměř pro každého. Nejedná se již jen o dočasné příbytky či chaty pro sezónní pobyt. Právě naopak, moderní domy jsou zcela přizpůsobeny převažujícímu stylu celoročního bydlení.
V nabídce různých firem najdete mnoho druhů dřevostaveb, ať už se jedná o bungalov, moderní dům či dům klasického vzhledu.
Jaké jsou výhody současné dřevostavby a jsou i nějaké nevýhody?
Mezi zásadní výhody jistě patří krátká doba výstavby. Mnoho výrobních procesů se provádí v krytých prostorách, které jsou správně klimatizované, aby nedošlo k poškození materiálu. I když některé části pocházejí ze sériové výroby, vždy je prostor pro částečnou individualizaci konstrukce. Nevýhody spojené s výrobou dřevostaveb nesouvisí bezprostředně s budoucími majiteli domů, ale týkají se právě procesů výroby. Jedná se například o potřebu velkých skladovacích prostor, sušárny dřeva a výrobní linky. Jednoduchá není ani samotná manipulace s díly na staveništi pomocí nejrůznějších zvedáků a jeřábů. Pokud jde o kvalitu bydlení, ta je v současné době zcela srovnatelná s kamennými či cihlovými domy.