Jak ošetřovat dřevěný nábytek

Dřevo je krásný materiál, nábytek z něj je okrasou každé domácnosti, navíc krásně voní. Aby ovšem vydržel co nejdéle krásný, je potřeba o něj pečlivě a správně pracovat. S řádnou péčí vám například postel vyrobená z dubu bude sloužit po celý život.

Nábytek z masivu

Masivní nábytek je skvělou volbou, pokud máte rádi přírodní materiály a navíc dodá vašemu domovu originální a elegantní vzhled. Mezi jeho významné výhody patří, že odpuzuje prach a špínu a navíc je antistatický. Také si dokáže udržet svůj vzhled po dlouhá léta, ale bohužel je náchylný na různá poškození, proto je potřeba být v zacházení s ním velmi obezřetný.

Důležité je myslet na skutečnost, že dřevo potřebuje dýchat a mít jisté množství vlhkosti. V opačném případě by začalo vysychat a praskat. Snažte se proto udržovat vlhkost vzduchu ideálně v rozmezí 40 – 60 % a teplotu vzduchu přibližně kolem 20°C.

Dávejte pozor na skvrny

Abyste zabránili vysychání a praskání dřeva, je nutné jakékoliv skvrny z nábytku co nejdříve odstranit. Pokud provádíte jen standardní údržbu, pak stačí nábytek oprášit suchou a čistou prachovkou. Případně můžete využít mírně navlhčený hadřík.

Je ovšem zřejmé, že nemůžete být stále v pozoru a snadno se stane, že se o nějaké skvrně dozvíte až hodiny poté, co vznikla. V takovém případě vám již hadřík nepomůže a budete potřebovat tzv. brusnou houbičku. Díky ní se zbavíte nečistoty, ale nedojde k poškození povrchu vašeho nábytku. Tuto houbičku vám doporučí výrobce i prodejce nábytku. Dejte si ovšem pozor, brusná houbička není to samé jako například drátěnka. Tou byste nenávratně poškodili povrch masivního nábytku.

Rýhy a škrábance na povrchu

I u nábytku z masivu může dojít k mechanickému poškození. Stačí krátký okamžik, neopatrná manipulace s předměty a na stole se objeví rýha či škrábanec. Naštěstí existují triky, které nábytek pomohou opět vyhladit. Na menší škrábance vám poslouží obyčejná dužina ořechu (může být vlašský, pekanový i para), kterým škrábanec potřete. Olej, který se v ořechu nachází pomůže zahladit drobné škrábance.

Rad je ovšem k dispozici více:

“Budete potřebovat napařovací žehličku a trochu té trpělivosti. Teplotu žehličky nastavte na mírný stupeň a postupně napařujte místo nehody. Napařování provádějte v časových úsecích. Jakmile zmizne proláklina, pak je nutné dané místo ošetřit olejem,” radí například Český magazín.

Pokud je ovšem poškození komplikovanější a ořech či žehlička nepomůže, pak se raději obraťte na truhláře. “Ten má nejen zkušenosti s opravami, ale také disponuje patřičným nářadím. Truhlář zhodnotí stav nábytku a podle míry poškození ho přebrousí. Přebroušení by však možné nebylo u nábytku, který by byl z lamina, nebo dýhy. U takového byste si museli vystačit jen s korekčními tužkami,” doplnil Český magazín.

Péče o nábytek v interiéru

Pokud se váš nábytek nachází ve vnitřních prostorách, využijte k údržbě tekutý vosk. Ten nejen ošetří povrch a zamezí vysoušení, ale navíc dodává přirozenou výživu. Další variantou je například včelí vosk na nábytek, který chránící před vysoušením, propůjčuje dřevu zdravý odstín a lesk.

Vosky na dřevo navíc vytvoří na určitou dobu ochrannou vrstvu. Před nanášením vosku však nezapomeňte šetrně odstranit původní vrstvu vosku příslušným odstraňovačem tak, aby nevznikaly skvrny. Pro porézní nábytek spíše zvolte různé voskové oleje. Dále pro výživu nábytku můžete použít různé balzámy a pro ošetření i laky na dřevěný interiérový nábytek. Na nábytek z masivu však použijte jen přírodní oleje a vosky. Můžete například zvolit voskové oleje OSMO. Při ošetřování nábytku ovšem vždy postupujte dle návodu.

Pokud si nejste jistí, jaký přípravek pro péči o váš nábytek zvolit, pak se obraťte na specialistu. Poradí vám s výběrem vhodného prostředku dle vašich požadavků.