Příroda, památky i místa opředená bohatou historií – Orlické hory

Za krásnými přírodními útvary a zajímavostmi nemusíme nutně jezdit za hranice naší země. I Česká republika se totiž může pochlubit nádherným prostředím, které stojí za návštěvu. Pokud tedy ještě nevíte, kam zavítat během vaší dovolené, zkuste zůstat tady u nás. Možností, kam vyrazit, je nespočetné množství – vydejte se prozkoumat například Orlické hory a jeho předhůří i vzdálenější okolí.

V kempu ve stanu, pod širákem nebo v útulném penzionu?

Bydlení na místech, kde dávají lišky dobrou noc, může mít své výhody i nevýhody. My však vidíme hlavně ty výhody. Na dovolené si člověk má především odpočinout, a to nejen fyzicky, ale také duševně. Proč teda trávit váš zasloužený volný čas v oblastech zaplněných turisty, když můžete pobývat na klidném prostředí, kde vás bude obklopovat krásná příroda? Ráno vás vzbudí zpěv ptáků a večer můžete pozorovat, jak se fauna i flóra chystá ke spánku.

V prázdninovém domě Majdalenka, který se nachází v malé vesničce Studené nedaleko Jablonné nad Orlicí, vás nikdo rušit nebude. Vy si tak budete moci užít poklidnou rodinnou dovolenou uprostřed přírody. Z Majdalenky se pak můžete vydat hned na několik výletů. V blízkém okolí se nachází oblíbené turistické body v přírodě i ve městě.

Pohled ze Studeného vrchu. Pohled ze Studeného vrchu.

Aktivní odpočinek na dosah ruky

Ať už se vydáte na západ či na východ, v okolí Orlických hor vás čeká mnoho aktivního vyžití. Pokud se od vašeho styčného bodu nechcete vzdalovat příliš daleko, vydejte se například k půl kilometru dlouhé soustavě mrazových srubů, známých také jako Studenecké skály. Nejvýraznější skupina skal v Orlických horách leží na jihovýchodním svahu vrchu Studený, přes který pak vede červená turistická stezka. Pod opačnou stranou vrcholu se pak nachází Pastvinská přehrada, která je v letních horkých dnech vhodná ke koupání i vodním sportům. Odpočinková procházka kolem přehrady může být ideálním zakončením náročného dne. A pokud už to vaše nohy nezvládnou, nezoufejte. Okolo přehrady vás může svézt vláček Pastviňáček.

V horkých letních dnech najdete v okolí spoustu míst vhodných ke koupání.V horkých letních dnech najdete v okolí spoustu míst vhodných ke koupání.

Nedaleko hlavní hráze směrem ke Klášterci nad Orlicí najdeme místo zvané Kraví skok, jenž je opředeno nejrůznějšími báchorkami. Je zde postaven železný most, ze kterého podle místních povídaček skočila do vody kráva, aniž by utrpěla jakékoliv zranění a měsíc po tomto skoku porodila úplně zdravé tele.

Železný most přes Bublačku je místem zvaným Kraví skok.Železný most přes Bublačku je místem zvaným Kraví skok.

Další zajímavý turistický bod najdeme na hranici Pardubického a Královehradeckého kraje v blízkosti polských hranic. Na toku Divoké Orlice se nachází přírodní rezervace Zemská brána, jejíž hlavní dominantou je pískovcový kamenný most. Ten byl postaven v letech 1900 až 1903 a v roce 2004 došlo k jeho kompletní rekonstrukci.

Zhoršený technický stav most vedl k jeho kompletní rekonstrukci v letech 2004 až 2005.Zhoršený technický stav most vedl k jeho kompletní rekonstrukci v letech 2004 až 2005.

Vysokohorská turistika pro odvážné

Aktivní dovolenkové vyžití nemusíte hledat jen v Orlických horách. Co by kamenem dohodil se nachází pohoří Kralický Sněžník se svým stejnojmenným nejvyšším vrcholem, který leží na česko-polské hranici. Česká část hory patří do Národní přírodní rezervace Kralický Sněžník, která byla vyhlášena v roce 1990. Hora své jméno získala díky sněhové pokrývce držící se na vrcholu až osm měsíců v roce. Vrchol nabízí také nespočet přírodních zajímavostí. Pod vrcholem na jižním svahu pramení řeka Morava, na západním svahu se pak nachází skalní útvar Vlaštovčí kameny.

Na samém vrcholu bohužel nestojí žádná budova. V minulosti zde bývala rozhledna, která však byla začátkem 70. let minulého století zbořena a dnes můžeme vidět pouze ruiny. Nicméně jsou zde k vidění jiné zajímavosti. Kralický Sněžník je turisty vyhledávaný například díky kamenné sošce slůněte stojící u základů zbořené chaty, která zde kdysi stála. Kousek pod vrcholem nalezneme trojmezní kámen Českého království, Moravského markrabství a Kladského hrabství.

Pískovcový kamenný most přes Divokou Orlici patří k hlavním zajímavostem Zemské brány.Pískovcový kamenný most přes Divokou Orlici patří k hlavním zajímavostem Zemské brány.

Na půli cesty mezi obcí Studené a Kralickým Sněžníkem se nachází obec Dolní Morava, která se v roce 2015 proslavila výstavbou unikátní rozhledny, Stezka v oblacích, která byla vybudována na svahu hory Slamník.

Utište svoji touhu po poznání Orlických hor a podhůří

V blízkosti prázdninového domu Majdalenka můžete uhasit svou žízeň po poznání historických míst a památek, kulturních atrakcí i malebných městských i vesnických zákoutí. Zámek Potštejn, zámek Častolovice či hrad Litice nejsou od sebe nijak vzdáleny a nabízejí pohled do různých období naší historie. Zatímco zámek Potštejn byl postaven v barokním stylu, Častolovický zámek přibližuje renesanční sloh. Hrad Litice byl vybudován v gotickém stylu, avšak dochovala se pouze jeho zřícenina. Nicméně ta byla zrekonstruovaná a dnes je veřejně přístupná.

Z gotického hradu Lanšperk se dochovaly pouze zbytky hradeb.Z gotického hradu Lanšperk se dochovaly pouze zbytky hradeb.

Nad levým břehem řeky Tichá Orlice se dochovaly zbytky gotického hradu Lanšperk, pocházejícího z 2. poloviny 13. století. V roce 2005 se podařilo Sboru pro záchranu hradu Lanšperka zakonzervovat celý dochovaný úsek čelní hradby a začalo docházet k dalším záchranným pracem. V roce 2007 byla v severní části zříceniny instalována volně přístupná vyhlídková plošina z ocelové konstrukce, která umožňuje výhled na panorama Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, Suchý vrch, Bukovou horu a za pěkného počasí i na Jeseníky.

Objevte okouzlující českou přírodu.Objevte okouzlující českou přírodu.

Oblast má také bohatou válečnou historii. V blízkém i vzdáleném okolí jsou různorodě rozmístěné tvrze, bunkry, sruby i tematická muzea. Směrem ke Kralickému Sněžníku poblíž vesnice Králíky stojí dělostřelecká Tvrz Hůrka, která patří mezi jednu z pěti stavebně dokončených tvrzí v České republice. V současnosti se zde nachází veřejně přístupné muzeum. Zhruba o čtyři kilometry dále mezi obcí Králíky a Prostřední Lipka lze navštívit Vojenské muzeum a Pěchotní srub K–S 14 „U Cihelny“, který dnes slouží jako Muzeum československého opevnění z let 1935-38. Přímo v Orlických horách, severně od Rokytnice v Orlických horách, zůstala dochovaná Tvrz Hanička, která byla v roce 2007 vyhlášena národní kulturní památkou a v současné době také funguje jako muzeum.

Za krásnou přírodou nemusíte chodit daleko. Za krásnou přírodou nemusíte chodit daleko.

Příroda, historie i zábava – dovolená vhodná pro rodinu i přátele

Pokud hledáte místo týdenní dovolenou i prodloužený víkend, kde si můžete dovolit tzv. vypnout, vyčistit si myšlenky a odpočívat, věřte, že okolí Majdalenky je k takovému odpočinku jako dělané. Nechce všechny starosti doma či v práci a vydejte se poznávat tu naši krajinu českou. Hostům Majdalenky pak jistě neunikne skutečnost, že je její interiér vybaven nábytkem značky UNIS-N.

Foto: Rostislav Bartoň

Fotografie nám poskytl fotograf Rostislav Bartoň, který se věnuje focení nejen Orlických hor a okolí. Na jeho Facebookových stránkách najdete fotografie Orlických hor, podhůří a přilehlého okolí. „Často se toulám zdejší opuštěnou krajinou,která mě doslova očarovala,“ říká. Kromě fotografování krajin, fauny a flóry fotí také architekturu, portréty či produktové fotografie.