Veranda na chalupě – místo, kde to žije

S různými druhy verand se nejčastěji potkáme u venkovských obydlí, jako jsou statky a další hospodářství, ale také u rekreačních obydlí, jako jsou chaty a chalupy. Veranda je spojena s domem a tvoří tak jeho prodloužení. Často se uvádí, že veranda slouží jako přechod z interiéru na zahradu či dvůr.

Když se řekne veranda, každý si představíme trochu něco jiného, jelikož označení veranda je v dnešní terminologii velmi nejednoznačné. Někdo nazývá slovem veranda předsíň, druhý zase například terasu. S oběma objekty má totiž veranda mnoho společného a v současné době se tyto pojmy překrývají.

Otevřená veranda jako symbol americké idylky

Sláva příbytků, jejíž součástí byla veranda, přišla z Ameriky, kde se tato venkovní zastřešená konstrukce stala symbolem americké pohody. Houpací křeslo, starý vousatý pán s dýmkou v ruce či parta žen, jenž sedí v křeslech u malinkého stolu a popíjejí čerstvou kávu či čaj – scény jak vystřižené z hollywoodské produkce. To však neznamená, že verandu v této podobě nenajdeme i u nás. Obliba zastřešených prostranství ohraničených zdí domu, dřevěným zábradlím a pilíři byla i u nás, zejména na venkově.  Přičemž vždy byly verandy stavěny se stejným účelem. Jednalo se nejen o určitou ochranu vstupních dveří, jelikož nejčastěji verandy vznikaly právě v přední části domu (tzv. přední verandy), lidé se díky nim také určitým způsobem socializovali. Vznikl prostor pro setkávání se sousedy, s přáteli i s rodinou, ale také pro odpočinek a relaxaci.

Ikonická veranda amerických domů.Ikonická veranda amerických domů.

Veranda tedy původně vznikla jako venkovní konstrukce se střechou, sloužící zejména jako vnější obytný prostor, jehož využití bylo rozličné. Byl vytvořen přechod mezi interiérem a zahradou či dvorem. V našem prostředí se s verandou nejčastěji potkáme u venkovských statků a chalup. Často vznikla rozšířením zápraží. Takže i u nás můžeme verandu označit za nějaký symbol například života na venkově. Součástí verandy i zde byla střecha, dřevěné zábradlí a pilíře a nesměla chybět ani dřevěná lavice, která sloužila nejen k odpočinku, ale také jako místo pro setkávání se se sousedy.

Zajímavostí například je, že dříve se kolem pilířů zastřešených verand točilo víno, které bylo chráněno před deštěm a nepodléhalo tak často dnes tolik známému padlí. Tomu se totiž daří především ve vlhku. Víno ochráněné před vlhkostí se pak této nemoci často vyhýbalo.

Zasklenou verandu využijete v jakémkoliv v ročním období.Zasklenou verandu využijete v jakémkoliv v ročním období.

Zachovat či nezachovat verandu?                  

Ačkoliv nyní se setkáváme u nových domů spíše s terasami či pergolami, i dnes může veranda najít svůj účel. V době internetu a mobilních technologií je sociální interakce mnohem důležitější než dříve, proč se tedy na chvíli nezastavit u souseda, který relaxuje na verandě a neprobrat nejnovější zprávy.  

Současným trendem je přestavba verand v uzavřenou místnost. Ta může sloužit jako předsíň a odkladiště kabátů a bot, či zimní zahrada pro pěstování nejrůznějších rostlin či posezení s přáteli. Tím nachází veranda další uplatnění i mimo sezónu. Mnoho lidí také uzavřenou a zateplenou verandu využívá kvůli nedostatku obytného prostoru, například jako pokoj pro hosty či jídelnu.

Veranda jako místo pro odpočinek a společenské střetávání se.Veranda jako místo pro odpočinek a společenské střetávání se.

Postavte si vlastní verandu

Veranda rozhodně není záležitostí dob minulých, proto pokud vašemu domu podobné místo chybí a na terasu nemáte třeba dostatek prostoru, nebojte se verandu vybudovat. Pro výstavbu nové verandy se často využívá masivní dřevo, jelikož jeho rustikální vzhled je velmi oblíbený a nejlépe vykouzlí pohodovou atmosféru bydlení na venkově. Verandu tedy můžete využít jako otevřený prostor pro odpočinek a setkávání se s lidmi, jehož součástí je posezení. V tomto případě nezapomeňte o venkovní nábytek důkladně pečovat. Druhou možností je vytvořit z verandy malou uzavřenou místnost pro odložení kabátů či bot, nahrazující předsíň. I do takovéto verandy můžete vnést rustikální kouzlo, například dominantní dřevěnou podlahou, která při správné péči vydrží mnoho let.