5 stylových prvků, které by v žádné rustikální kuchyni neměly chybět

Rustikální kuchyně, které můžeme vidět na vesnicích, mají své kouzlo, působí útulně a člověk se v nich cítí hned příjemněji. Není se čemu divit, že se rustikální styl bydlení dostává také do nově postavených či zrekonstruovaných obydlí a jeho obliba roste.

Rustikální atmosféru můžete do svých domovů vdechnout různými způsoby, stačí se zaměřit třeba na dekorace. Nicméně, pokud to myslíte opravdu vážně, je třeba se do toho obout pořádně. Tyhle prvky by podle nás neměly chybět v žádné rustikální kuchyni.  

Rustikální styl je nadčasový a dá se velmi dobře skloubit i s moderně laděným interiérem. Nebojte se tedy experimentovat. Nemusíte rekonstruovat celý dům či byt, následující prvky vykouzlí rustikální nádech místnosti raz dva.

1. Jídelní stůl z masivu

Stůl by měl být dominantou každé jídelny či kuchyně a kvalitní stůl z masivu jí rozhodně bude. Chcete-li vdechnout jídelně tu pravou rustikální atmosféru a zároveň se přiblížit přírodě – dřevěný stůl z masivu je tou správnou volbou. Nejen, že je dřevo osobitým a příjemným materiálem, hodící se téměř do každého interiéru, ale pyšní se i dlouhou životností. Se správnou péčí vám kvalitně zpracovaný masivní nábytek vydrží mnoho let.

Masivní stůl v rustikální kuchyni od UNIS-NMasivní stůl v rustikální kuchyni od UNIS-N

Při výběru stolu je třeba zohlednit mnoho aspektů, nemyslet nejen na vzhled – i když i ten je samozřejmě důležitý. Hodnotná a profesionální truhlářská práce se pozná na první pohled, často si můžete vybrat mezi tradičním farmářským vzhledem či modernějším zpracování. Tak jako tak, takový stůl nebudete chtít schovávat pod ušmudlaný ubrus.

2. Mohutné kredence

Úložného prostoru není nikdy dost, pokud nejste zrovna minimalista. Dalším velmi výrazným kusem nábytku, nacházejícím se ve venkovských kuchyních a jídelnách i v minulosti, je nepřehlédnutelná kredenc se spoustou poliček i šuplíčků, do kterých naskládáte vše od příborů až po sváteční servis.

Stejně jako jídelní stůl i kredence, skříňky i skříně mohou být svým vzhledem laděné do moderní či tradiční rustikální podoby. Venkovský nádech vytvoříte také zajímavě vyřezávanými regály. Na ty můžete umístit kořenky, kuchařky, dózy či nádobí a mísy lidového vzhledu v různobarevném provedení, čímž celou místnost rázem ozvláštníte. V případě, že se snažíte kombinovat modernu s rustikou, vězte, že i klasická řemeslná skříňka či kredenc může schovávat sofistikovaný, propracovaný a chytrý úložný systém.

3. Dřez

Nedílnou součástí kuchyně je dřez, a to i v době automatických myček nádobí. Do rustikální kuchyně se nejvíce hodí keramika, přírodní kámen, ale i nerez, který skvěle ladí k dřevěnému nábytku a nenarušuje harmonii prostoru. Spojíte-li tradiční přírodní materiály, jako je dřevo či kámen, s kuchyňským vybavením provedeném v nerezu, vznikne útulný, elegantní prostor, díky kterému se přiblížíte přírodě.

Ukázka provedení dřezu z archivu UNIS-NUkázka provedení dřezu z archivu UNIS-N

4. Krb

Teplo a útulnost domova jednoduše vytvoříte pomocí krbu například s kamenným obkladem. Plápolající oheň zkrátka k rustikálním interiérům patří. Skvěle se hodí například do otevřeného prostoru propojující kuchyň a jídelnu s obývacím pokojem. Součástí venkovských a farmářských obydlí byla také často kachlová kamna, které sloužily nejen jako topení, ale také pro přípravu jídla. I kamna mohou ozvláštnit místnost a docílit tak rustikálního vzhledu.

Krb poskytuje teplo i potěchu oka v kuchyni od UNIS-NKrb poskytuje teplo i potěchu oka v kuchyni od UNIS-N

5. Osvětlení

K vytvoření dokonalé rustikální kuchyně vám pak stačí už jen několik drobností, dekorací či doplňků. Ačkoliv se výběr osvětlení může zdát jako druhořadé, není tomu tak. Špatně zvolené lampy mohou vše pokazit. Dřevěný nábytek a nerezové spotřebiče můžete doplnit světly z matného kovu, který do takového interiéru zapadnou jako klíč do zámku. Pokud se nebojíte experimentovat, zvolte osvětlení mosazné, měděné či bronzové. Zvolit můžete také kombinaci skla a kovu a vdechnout tak tradičnímu venkovského vzhledu trochu té moderny.

 

Pár posledních tipů na závěr. Ačkoliv je v dnešní době moderní a stále více populární, natírat dřevo bílou, šedou barvou či pastelovými odstíny. Pravý rustikální interiér by měl být tvořen nebarveným dřevem, jen tak lze cítit přirozenost tohoto krásného přírodního materiálu. Jen tak lze využívat jeho vlastnosti. Samotná textura dřevin je totiž natolik zajímavá a jedinečná, že ji není potřeba skrývat a jeho nedokonalosti materiálu jej činí ojedinělým.

Při rekonstrukci či zařizování kuchyně nezapomeňte na pravidla ergonomie. Vzhled a styl je jen jedna strana mince, kuchyň by totiž měla splňovat určité aspekty, díky kterým vznikne uživatelsky přívětivé prostředí.