Chcete svůj domov ozvláštnit kusem historického nábytku? Zapátrejte na svých půdách – my vám prozradíme, jak dřevo jednoduše oživit, aby vypadalo jako nové.
Oživte staré dřevo a zútulněte jím domov
Máte-li doma kousek poctivého dřevěného nábytku, který už pamatuje několik generací, ale přesto se zdá být „zdravý“, rozhodně se jej nezbavujte. Staré dřevo má duši. Představuje kus historie a krásné řemeslné práce našich předků. Při troše péče se může stát úžasnou dominantou vašeho interiéru. Víte o pár exemplářích, které se krčí u vás na půdě a z nichž by mohly být zajímavé solitéry? Tak vzhůru pro ně. Poradíme, jak probudit jejich zašlý lesk a vytvořit z nich originální poklady!
Než se pustíte do práce…
Aby celé vaše snažení a probouzení dřeva k životu nepřišlo nazmar, ujistěte se, že je nábytek zdravý a neukrývá v sobě žádné nezvané hosty – brouky nebo červotoče. Poznali byste to lehce, díky jemným, okem viditelným chodbičkám a pilinám sypajícím se všude kolem. V případě, že na malé vetřelce opravdu narazíte, zvažte sami – buď nábytek pošlete do věčných lovišť, nebo se jej pokusíte uzdravit. V tom může pomoci speciální prostředek na likvidaci škůdců. Do malých chodbiček jej vpravíte snadno, pomocí injekční stříkačky. Jakmile je s červotočem amen, je však nutné zamaskovat jeho řádění. Stačí malým štětcem aplikovat do cestiček pryskyřici, případně v lihu rozpuštěnou kalafunu, a počkat než zaschne.
Novota nebo patina?
To je základní otázka. Jak chcete, aby židle po babičce ve finále vypadala? Není samozřejmě nic jednoduššího než sloupat její starý lak a natřít ji například na bílo. Věříme ale, že pokud jste dočetli až sem, cítíte se na složitější misi – vrátit jí její původní vzhled, jen o poznání svěžejší. Rozhodli jste se pro omlazení dřeva? Skvělá volba! Budete za ni rádi pokaždé, když se na židli posadíte. Věřte nám.
Údržba dřevěného nábytku spočívá v několika krocích. Tím prvním je očištění. Zde postačí vlhký hadřík vymáchaný v mýdlovém saponátu, nebo, ještě lépe, v roztoku z vody a octu. Ten dřevu dodá potřebný lesk a vyživí jej. Než se vrhnete na další krok, nechte takto ošetřený nábytek pořádně proschnout.
Pryč se starým nátěrem
Abychom na dřevo mohli aplikovat novou vrstvu laku, je třeba zbavit se té původní. Pomoci může chemie, konkrétně tzv. odstraňovač starých nátěrů. Stačí jím nábytek potřít a nechat jej cca hodinu působit. Alternativou je také brusný papír, díky němuž se současně zbavíme nerovností dřeva. Tady ale pozor – volte raději jemnější brus. Práce vám sice zabere delší čas a budete ji možná muset jednou až dvakrát opakovat, zachováte ale původní strukturu dřeva – a to přesně potřebujeme a chceme.
Svrchní kabátek
Náš nábytek je nyní čistý a bez nátěru, připravený na „nový život“. Aby byl bezbolestný a dlouhý, doporučujeme jej ochránit proti parazitům a plísním. K tomu určené přípravky koupíte v každé prodejně s barvami. Po této ozdravné kúře nezbývá, než sáhnout po laku v přírodním odstínu dřeva, přičemž máme nekonečně mnoho možností barevných odstínů, od světlého buku po tmavý eben. Závěrečné slovo patří vosku, který vše zafixuje a dodá naší práci lesk. Vosk aplikujeme štětcem po celé ploše a necháme působit po dobu jednoho dne. Následující den jej rozkartáčujeme. Nicméně pokud preferujete matný vzhled, vosku se vyhněte.
První pomoc – co dům dal
Chcete nábytek preventivně udržovat, opečovávat a nesahat co tři měsíce po chemii? I zde existují rychlá a především levná řešení. Velmi vhodná pro oživení dřeva je například směs olivového oleje, octa a červeného vína v množství odpovídajícím tomu, jakého odstínu chcete dosáhnout. Skvělým domácím mořidlem je kombinace lihu a vody z vyvařených ořechových skořápek, domácím lakem pak pryskyřice rozpuštěná v lihu.
Máte hotovo? Gratulujeme, maličko jste přepsali historii. Ať vám váš nový bytový exemplář dělá jen a jen radost.
Pro Rustikální bydlení napsala Jana Prnková.