Bílé Karpaty – proč potřebují pomocnou ruku?

Bílé Karpaty se mohou pyšnit druhově rozmanitými loukami, pestrou flórou i faunou. Pokud však nahlédneme do zákulisí a svoji pozornost zaměříme na péči o krajinu, možná nás překvapí, kolik úsilí a lidské práce je potřeba k udržení rázu bělokarpatské krajiny.

Pro ukázku harmonického soužití člověka s přírodou nemusíme chodit daleko. Oblast Bílých Karpat je po staletí citlivě kultivována, což vyústilo k vytvoření unikátních květnatých luk s nejbohatším výskytem orchidejí ve střední Evropě. Pestré louky doplňují solitérní stromy, staré ovocné sady, úrodná políčka a zahrady místních obyvatel.

Typický pohled na bělokarpatskou louku se solitérními stromy.Typický pohled na bělokarpatskou louku se solitérními stromy.

Orchidejové louky

Tisíce hektarů druhově rozmanitých luk s výskytem vzácných orchidejí – obrovské lákadlo pro výletníky nejen z Česka a zároveň velká výzva pro ochránce přírody. Jak jednoduše najít orchidej na bělokarpatské louce? Zvolíme ideální období pro pátrací akci, což je měsíc květen a červen. Nastražíme oči, hledáme totiž slehlou trávu, kterou kolem vzácných orchidejí vyválejí fotografové při honu za nejkrásnějším snímkem. Pokud na takovém místě zahlédneme orchidej, máme vyhráno. V horším případě narazíme na prázdný důlek po vyryté rostlině, která už v tuto chvíli zdobí předzahrádku spokojeného pachatele. Takovým způsobem postupně zmizel například střevičník pantoflíček, jedna z nejpřísněji chráněných orchidejí v oblasti národní přírodní rezervace Čertoryje.

Rudohlávek jehlancovitý nacházející se na jedné z nejcennějších orchidejových luk ve střední Evropě – Čertoryje, Bílé Karpaty.Rudohlávek jehlancovitý nacházející se na jedné z nejcennějších orchidejových luk ve střední Evropě – Čertoryje, Bílé Karpaty.

Ochránci přírody – snaha o osvětu i tajnůstkaření

„Je to tak trochu Sophiina volba, na jednu stranu se snažíme ochránit vzácné druhy rostlin před vandaly, rovněž rádi informujeme veřejnost o krásách naší krajiny,“ říká jeden z ochránců přírody působících v oblasti. Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Bílé Karpaty vydává časopis Bílé – Biele Karpaty, který nabízí pravidelné rubriky o přírodě, krajině, historii, kultuře, ekologické výchově, životním prostředí a zemědělství. Organizace dále pořádá přednášky a exkurze, zhotovuje informační panely, klade důraz na ekovýchovu formou kroužku Mladých ochránců přírody a příměstských táborů.

Český svaz ochránců přírody a péče o krajinu

V období komunismu bylo v Bílých Karpatech rozoráno velké množství hektarů luk. Až příchod sametové revoluce spojený se změnou vlastnických poměrů přispěl k opětovnému zatravnění tisíce hektarů rozoraných lokalit. Naneštěstí se v oblasti používaly k zatravnění především komerční jetelotravní směsi, které nezohledňují místní podmínky a obsahují jen minimum původních bylin. Tradiční druhy trav a bylin by se do těchto porostů dostávaly jen velmi pomalu. Z toho důvodu se členové ZO ČSOP Bílé Karpaty pustili do přípravy regionální travobylinné směsi. Bělokarpatská regionální směs je nyní k dostání i v e-shopu ochranářské organizace v jakémkoliv množství a v různých obměnách. Oblast výsevu a poměrové zastoupení bylin, jetelovin a trav se vždy konzultuje s botaničkou a předsedkyní organizace paní RNDr. Ivanou Jongepierovou. ZO ČSOP Bílé Karpaty nyní pečuje o více než 200 hektarů druhově rozmanitých luk v Bílých Karpatech a Pomoraví.

Vysílač na nejvyšším vrcholu české strany Bílých Karpat – Velká Javořina. Jeden z nejfrekventovanějších turistických bodů a místo pravidelného setkávání Čechů a Slováků.Vysílač na nejvyšším vrcholu české strany Bílých Karpat – Velká Javořina. Jeden z nejfrekventovanějších turistických bodů a místo pravidelného setkávání Čechů a Slováků.

Podpořte činnost ochránců přírody Bílých Karpat

Pokud vás práce ZO ČSOP Bílé Karpaty zaujala a máte chuť podpořit aktivity této organizace, navštivte e-shop, ve kterém narazíte například na knihy, trička, kalendáře, krmítka pro ptáky aj. Můžete zde také zakoupit regionální travní osivo, které ovšem nelze použít mimo oblast Bílých Karpat. Jeho tradiční a specifické složení do jiných koutů České republiky nepatří.

Foto: Jitka Říhová