Jaro je v plném rozpuku a my se z něj můžeme těšit nejen venku v přírodě. Dnes si prozradíme, jak vyrobit jarní věnec, který vám udělá radost vždy, když se vracíte domů. A také vašim návštěvám.
Co si nachystat, než začnete s výrobou věnce
Příprava na výrobu věnce vyžaduje promyslet si, jak by mohl nebo měl vypadat. Na rozdíl od vánočních věnců, kde sáhnu po polystyrenu, si pro jarní příležitost vybírám slaměnou variantu. Určitě lze zvolit i proutěný kruh. Je také dobré si v hlavě rozvrhnout, jak bude věnec otočený, kde bude mít vrch, a tam udělat poutko na uchycení. V opačném případě se rozhodnete až nakonec, tak to dělám já.
Běžte na zahradu nebo do přírody a nechte se inspirovat, čím věnec ozdobit. Budou se vám hodit proutky, kočičky a suché přírodní materiály. Pro ostatní dekorace, jako jsou stužky, plsťové ozdoby, polystyrenová vajíčka, zajděte do výtvarných potřeb nebo květinářství.
Dále budete potřebovat nůžky, lepidlo, špendlíky a drát.
Tvořte podle své fantazie nebo využijte pár tipů
Při výrobě věnce se fantazii meze nekladou. Pokud ale nevíte, jak se pustit do díla, můžete se inspirovat pár příklady.
Do věnce připleteme pár proutků, v mém případě odřezky z jabloní. Na začátku je dobré omotat si věnec drátem, abyste tam mohli jednotlivé větvičky dobře vpasovat.
Větvičky kolem věnce kroutíme do spirály nebo do kříže. Pokud se vám nepodaří konce proutků dobře schovat, pomůže vám stužka, která malé nedostatky zakryje. Já si vybrala stužky v hráškově zelené, žluté a oranžové, které jsem do věnce postupně zakomponovala.
Do proutků jsem zapletla i větvičku zlatého deště. Sice nemám umělé květiny ráda, ale na věnec se v malém množství hodí. Do této části jsem ještě přidala pár větévek kočiček a tím jsem prakticky dokončila přírodnější půlku věnce.
Zbylé ozdoby se snažte aplikovat, aby s věncem ladily, a byl tak barevně vyvážený. Ozdoby, stejně jako stužky, přichycuji pomocí špendlíků. I proto pak můžu umístění dekorací měnit. Většinou si s tím pohrávám a zkouším různé varianty, než najdu tu nejkrásnější. A hle, první věnec je na světě.
U druhého věnce jsem postupovala obdobně. Proutků jsem napletla méně a na jedno ukončení jsem přilepila ptačí hnízdo, jež jsem našla ležet na zahradě. Do něj jsem napíchla tři polystyrenová vajíčka, které se tam vešly, jako by to bylo přesně vypočítané. Pak následovalo ostužkování a přidání ozdob. Líbí se mi, když věnec nekopíruje přesný tvar a občas z něj něco vyčuhuje. Je tak prostorově zajímavější.
Nakonec je důležité provléknout přes drátové očko provázek nebo stužku, na níž bude věnec na dveřích viset. Pak už nic nebrání tomu, abyste svůj výtvor vystavili na odiv.