Pokud vybíráte nábytek do domácnosti nebo například do zahrady, můžete si vybrat z řady materiálů. Ať už zvolíte dřevěný, plastový nebo kovový nábytek, vždy je potřeba zvážit výhody a nedostatky jednotlivých materiálů. Rozdíly jsou ovšem nejen v ceně a vzhledu, ale také například v životnosti a odolnosti. Připravili jsme pro vás přehled dalších vlastností jednotlivých materiálů, které vám mohou pomoci při rozhodování o tom, jak správně zvolit nábytek.
Dřevěný nábytek
Tento materiál je nadčasový, má dlouhou životnost, je zdravotně nezávadný a při správné péči vypadá hezky i po mnoha letech. Nábytek z masivu je příjemný na dotek, přijímá a vydává vůně, pohlcuje a vydává vlhkost. Podle některých vytváří v domově pocit harmonie. Nelakovaný povrch lze při lokálním poškození opravit, ošetřovaný nábytek je navíc antistatický. Dalším silným argumentem, proč zvolit právě dřevěný nábytek, je jeho zdravotní nezávadnost – je vhodný i pro lidi, kteří trpí alergií na plasty.
Dřevěný nábytek má větší nároky na údržbu, zejména pokud se jedná o nábytek starožitný. Dřevo je samozřejmě cenově dražší.
Péče o dřevěný nábytek v domácnosti
Dřevo potřebuje dýchat a mít jisté množství vlhkosti, aby nezačalo vysychat a praskat (i přestože je nalakované). Základem je proto jakékoliv skvrny z nábytku neprodleně odstranit. Nábytek oprašujte suchou, čistou prachovkou, maximálně mírně navlhčenou, třeba v lehce mýdlové vodě.
Pro vnitřní nábytek je vhodný k údržbě tekutý vosk, který ošetří povrch, zamezí vysoušení a navíc dodává přirozenou výživu, nebo třeba včelí vosk na nábytek chránící před vysoušením, propůjčující dřevu zdravý odstín a lesk. Vosky na dřevo navíc vytvoří na určitou dobu ochrannou vrstvu. Před nanášením vosku však nezapomeňte šetrně odstranit původní vrstvu vosku příslušným odstraňovačem tak, aby nevznikaly skvrny. Pro porézní nábytek spíše zvolte různé voskové oleje. Dále pro výživu nábytku můžete použít různé balzámy a pro ošetření i laky na dřevěný interiérový nábytek. Na nábytek z masivu však použijte jen přírodní oleje a vosky. Lze doporučit například voskové oleje OSMO. Vždy ovšem postupujte dle návodu.
Samozřejmě se budeme jinak chovat při údržbě jídelního stolu a při údržbě podlahy.
Vyhněte se utírání prachu mokrým hadrem, abrazivními prostředky, či dokonce rozpouštědly – nadměrná vlhkost může poškodit lak či lazuru, mohou se rozlepit spoje, abraziva povrch poškrábou a silnější prostředky jej mohou přímo narušit.
Dřevěný zahradní nábytek
Nábytek ze dřeva se sice již dodává ošetřen, ale pokud jej nemáte permanentně krytý před sluncem, deštěm a větrem, bude vám opticky „stárnout“.
Pro ochranu vašeho nábytku jsou určeny speciální oleje pro zahradní nábytek, které je potřeba aplikovat pravidelně. Na drobné odřeniny, poté, co je zahladíte jemným brusným papírem, pak použijte vhodné mořidlo, nebo impregnační olej. Pravidelně také dotahujte šrouby a jemným kartáčem očišťujte nábytek od prachu a nečistot.
Navíc je třeba dbát na rozdíly mezi tuzemskými dřevy a tvrdými exotickými dřevy. Vždy se proto poraďte se svým prodejcem. Dokonce například u měkkých jehličnatých dřev ošetřených lazurami je třeba nátěr při renovaci zbrousit, zatímco u tvrdých exotických se pouze napustí další vrstvou oleje.
Ošetřování nepodceňujte a věnujte se svému zahradnímu nábytku alespoň 2x ročně. Na zimu ho uskladněte například v garáži, na půdě nebo v dobře větraném sklepě.
Plastový nábytek
Tento typ nábytku je cenově nejdostupnější, nabízí velkou barevnou i designovou rozmanitost, je lehký a snadno se tak přenáší. Dražší varianty tohoto nábytku jsou odolné vůči poškození a přírodním vlivům, navíc se dají velice snadno udržovat.
Pro někoho ovšem tento nábytek nemusí být estetický a navíc mu nesvědčí časté vystavování slunci, a také mrazu.
Péče o plastový nábytek
Pro ošetření nábytku rozhodně nepoužívejte čisticí písek ani houbičky na nádobí. Plast je extrémně náchylný k poškrábání a v těchto mikrorýhách se lépe chytá špína, a čím více plastový nábytek čistíte, tím rychleji bude špinavý. Použijte proto obyčejný hadr a k němu účinný čistič určený třeba na plastové vany nebo s označením UPVC Cleaner – stačí nastříkat požadovaný povrch, nechat čistič chvíli působit a následně setřít hadrem. Pokud je však už váš nábytek poškrábaný, nedá se bohužel nic dělat. Tímto způsobem ho pouze snadněji vyčistíte, špinit se bude dál stejně.
Venkovní nábytek je dobré občas impregnovat speciálními voskovými přípravky proti UV záření, jinak bude blednout. Existují i přípravky osvěžující barvu, ale ty jsou finančně náročnější.
Umělý ratan je také nenáročný na údržbu – občas je ho jen omyjte vlažnou mýdlovou vodou. Nesmí se však vystavovat teplotám nad 40 °C a pod bod mrazu. Pokud ho na zimu neuskladníte do teplejších míst, zkřehne a může popraskat.
Kovový nábytek
Pro venkovní prostředí bývá častou volbou nábytek z kovu. Jeho výhodou je, že působí masivně a originálně. Současně je stabilní a nestane se vám, že ho například převrhne vítr. Moderní kovový nábytek se navíc vyrábí z odlehčených materiálů, takže je lehký a snadno se přenáší. Navíc se u něj nemusíte obávat přítomnosti nejrůznějších škůdců, hub a plísní.
Nevýhodou ovšem je jeho tepelná vodivost, to znamená, že kov je buď studený nebo horký vlivem slunečního záření. Z tohoto důvodu je kovový nábytek vyráběn především v kombinaci s dřevěnými sedadly a opěradly, textilní výplní a kovová zůstává pouze konstrukce a nohy nábytku. Další nevýhodou je náchylnost kovu ke korozi v případě poškození, případně i vyšší hmotnost. Při dobré péči však nabízí dlouhou životnost.
Péče o kovový nábytek
Kovovému nábytku nevadí slunce, déšť, ani mráz. Čas od času je však nutné tento nábytek natřít nátěrem proti korozi. Zahradní kovový nábytek nepotřebuje nějak zvláštní péči, stačí jej občas natřít potřebným nátěrem, sem tam očistit a pořád bude vypadat jako nový.
Ať už zvolíte jakýkoliv druh nábytku, přejeme vám, ať jste s ním spokojení a vydrží vám pěkný co nejdéle.
Zdroje:
ceskykutil.cz, living.cz, nabytek-forliving.cz, nejzahradninabytek.cz