Až se s námi zima definitivně rozloučí, bude to znamenat jediné – jaro je tady. Takže oprašte tenisky, tepláky a sportovní bundy a už plánujte, kam vyrazíte s rodinou či přáteli do přírody. Snad každý psycholog vám řekne, že procházka a pobyt v přírodě pozitivně ovlivňuje vaše duševní zdraví, a pohyb vám taky neuškodí. Takže vypněte televizi a běžte se protáhnout do přírody, my vám poradíme kam.
Vzhůru do oblak!
Stezky v oblacích či v korunách stromů se v poslední době rodí jako houby po dešti. Projít se po cestě několik metrů nad zemí nebo stoupat do nebes můžete už na několika místech po České republice. První atrakcí svého druhu u nás byla Stezka v oblacích u Lipna, která otevřela své brány v roce 2012. V roce 2015 se k ní přidala Stezka v oblacích na Dolní Moravě. Atrakce spojují zábavu a dobrodružství se vzděláním. Kromě krásných výhledů či lákadel pro odvážné (tobogány, skluzavky či sítě ve výšce několik metrů) nabízejí stezky také naučné tabule často s interaktivními prvky. V Karlových Varech se doslova můžete projít mezi korunami stromů. Dřevěná lávka návštěvníky zavede až do výšky patnácti metrů, kromě ní zde najdete i přírodní lanové centrum či několik obor s jeleny, daňky a divokými prasaty.
Svou stezku korunami stromů mají od roku 2015 i Beskydy. Vzdušná lávka je součástí naučné stezky Beskydské nebe a obsahuje expozici “Život v korunách stromů”. Na lávce se nachází šest zastavení, které mají návštěvníky poučit o obyvatelích stromů. Kromě této atrakce Beskydské nebe nabízí i expozici dravců. Siluety dravých ptáků se nachází pod střechou amfiteátru, která tvoří celek s dřevěnou lávkou.
V minulém roce vyrostla nová Stezka korunami stromů na úpatí Černé hory v Krkonoších. Stezka ukazuje přírodu nejen z ptačí perspektivy, ale nezapomíná také na půdní prostor. Návštěvníky tak vzdělává naučné centrum nacházející se pět metrů pod zemí. Jedná se o jediné podzemní vzdělávací centrum u nás.
Za přírodou do Prahy
Pokud plánujete jarní výlet do našeho hlavního města, pak zbystřete. Teplé jarní dny nemusíte trávit na tradičních místech přeplněných turisty, před sluníčkem nemusíte utíkat do muzeí a galerií – i Praha totiž nabízí řadu vyžití pro milovníky přírody. Jestliže chcete splnit povinnost navštívit známá pražská místa a památky, nevadí, i přesto si pak můžete jít odpočinout do přírody. A po náročném výletě plném aktivního odpočinku nezapomeňte na relax nad dobrým jídlem a pitím, například ve stylové pražské restauraci Šalanda nacházející se v městské části Krč, kde na vás dýchne vůně kvalitního dřeva z UNIS-N.
Nedaleko historického centra Prahy se ukrývá skutečný ráj. Divoká Šárka se nachází, co by kamenem dohodil od rušného centra velkoměsta, přesto se jedná o kouzelnou oázu klidu. Na rozsáhlém lesním území a na skalnatých úbočích Šáreckého potoka naleznete úžasné přírodní scenérie a také například přírodní koupaliště Džbán. Přírodní rezervace se tak stává oblíbeným cílem nejen horolezců, ale také výletníků za vodou. Za návštěvu stojí i nejvyšší bod Divoké Šárky – Dívčí skok. K tomuto místu se váže tragický závěr známé pověsti o Šárce a Ctiradovi, podle které Šárka ukončila po smrti Ctirada svůj život právě skokem z tohoto vrchu.
Obklopte se květinami
Jaro je nejlepší období pro návštěvu botanických zahrad, skleníků a arboret. Pokud nejste zrovna silní alergici, nechte se unést vůní jarních květin a vyrazte za přírodou třeba do Arboreta Makču Pikču, které se nachází nedaleko obce Paseka směrem na hrad Sovinec. Arboretum vzniklo v roce 2008 na místě bývalého lomu a skládky a pyšní se nejen krásnými květinami, dřevinami či jezírky. Jeho největší raritou je vrstva čedičového posypu, která udržuje vlhkost v zemi, a díky níž se nemusí exotické rostliny zalévat.
Skvělou podívanou slibují i botanické zahrady, například ta pražská má rozlohu 70 ha a její nejnavštěvovanější částí je skleník Fata Morgana. Zahrada však nabízí i jiné zajímavosti. Od roku 2004 je zpřístupněna jedna z nejkrásnějších pražských vinic – vinice sv. Kláry. Nedaleko Ornamentální zahrady pražská Botanická zahrada zřídila piknikové místo s možností zapůjčení dek a lehátek. Ideální místo pro načerpání energie po celodenním náročném potulování se přírodou.
Poznejte krásy české krajiny
Česká příroda se sice nemůže chlubit “osmitisícovkami”, fjordy ani mořem, přesto i u nás najdeme mnoho pozoruhodných přírodních krás, které lákají i zahraniční cestovatele. Jedním z takových míst je bezpochyby Národní park České Švýcarsko, který se nachází u hranic s Německem v okrese Děčín. Společně se Saským Švýcarskem, rozléhajícím se na území Německa, tvoří Českosaské Švýcarsko. Park je unikátní pro své pískovcové skály, které tvoří mohutné skalní věže, brány, stěny i bludiště.
Ve světě, alespoň z hlediska názvosloví, ještě zůstaneme a vypravíme se do českého Grand Canyonu. Vápencové lomy Velká a Malá Amerika jsou společně s lomem Mexiko součástí Českého krasu. Velká Amerika je také místem známým všem filmovým fajnšmekrům, natáčely se zde totiž filmy Limonádový Joe, Micimutr, Malá mořská víla či Akumulátor. Oba lomy jsou zatopené, a přestože průzračná voda láká ke koupání, vstup za brány je přísně zakázán. Okolí Velké Ameriky si lze však prohlédnout z cestiček, které kolem lomu vedou.
Turistický ráj naleznete i v oblasti Beskyd, které nabízejí nejen hory, lesy a krásnou přírodu, čeká vás zde také celá řada celoročních aktivit. Největším lákadlem Beskyd je jistě jejich nejvyšší bod Lysá Hora s 1312 m n. m., jenž se stává cílem aktivních turistů v zimě i v létě. Pokud neholdujete vysokohorské turistice, vyrazte na některou z nižších hor a poté si dopřejte řádný odpočinek ve stylové Hospodě Kyčerka, která vás okouzlí příjemnou atmosférou. V okolí podniku se nachází například vrcholy Malý Javorník, Vysoká či Tanečnice.