Každý, kdo ke své práci potřebuje aspoň malou část kreativity, mi dá jistě za pravdu, že se nejedná o bezednou schopnost. Občas se prostě stane, že nemáte svůj den, opustila vás múza, nebo zkrátka nemáte dostatek inspirace, a práce vám nejde tak lehce od ruky, jak byste si přáli. Každý to řeší jinak, někdo mění svůj pracovní prostor, někdo změní činnost, jiný jde zase čerpat inspiraci do přírody. A právě v přírodě se skrývá nespočetné množství inspirace.
Vypadá to, že se počasí konečně umoudřilo a my se můžeme těšit z přicházejícího jara. O tom, že pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu je prospěšný jak pro naše fyzické zdraví, tak pro to duševní, jsme už psali v minulém článku. Není to žádný výmysl. Čerstvý vzduch, sluneční paprsky a celkově příroda působí na mozek jako sedativum. Pokud trávíme delší čas v nevětraných prostorech či v prostřední plném kouře a smogu, cítíme se po velmi krátké chvíli unavení a mátožní – což rozhodně neprospívá produktivitě práce. Naproti tomu pobyt na čerstvém vzduchu nás nabíjí energií. Kyslík, který dýcháme, elektrizuje naši krev a napomáhá tak jejímu proudění. Krev se tak snadněji dostane do mozku a přemýšlení nás už tak nebolí.
Pokud se tedy potýkáte s nedostatkem inspirace, kreativity či cítíte, že jste neproduktivní, vyjeďte pracovat někam do přírody. V případě, že vám práce umožňuje ji vykonávat z domova, máte vyhráno. Sbalte si věci na pár dní a odjeďte někam do přírody na chatu či chalupu. Nemusíte sedět uprostřed lesa na pařezu a pracovat, už samotný pobyt mimo městský ruch bude pro váš organismus přínosem. Nehledě na to, že změna prostředí je jedním z klasických receptů, jak se vypořádat s nízkou pracovní produktivitou.
Atmosféra klasických dřevěných chalup či chat na vás bude působit pozitivně, dýchne na vás vůně přírody a dostatek kyslíku vám rozproudí krev. V takovémto prostředí to půjde samo. Už žádné tvůrčí bloky ani hodiny a hodiny promarněného času z nedostatku energie. A pokud vám přesto síla pracovat dojde, vyrazte na krátkou dobíjecí procházku. Slunečné a teplé dny se nebojte strávit venku na terase, verandě či pergole.
Zvyšte svou produktivitu a přestěhujte se na venkov
Bydlení na venkově má jistě i své nevýhody, ale v tomto případě musím vyzdvihnout hlavně ty výhody – a to neustálé spojení s přírodou. Samozřejmě jsou lidé, kterým bydlení ve městě vyhovuje více, ale pokud zvažujete přestěhovat se na venkov, a máte například práci, pro kterou je potřebný neustálý přísun kreativity a inspirace, neváhejte.
Kromě stálého pobytu na vzduchu a v přírodě má bydlení na venkově další výhody. V případě, že je váš dům či chata dostatečně prostorná, můžete si zde řídit vlastní pracovní kout či místnost přesně podle vašich přání. Základem je kvalitní a pohodlná židle a pracovní stůl. Ostatní nábytek a doplňky už můžete zvolit dle vašich preferencí a potřeb. Myslete také na dostatek úložných prostor.
A jestli se do stěhování z města nehrnete, ale rádi vyjíždíte do přírody na svou chalupu či chatu, myslete na své pohodlí a zřiďte si vlastní pracovnu i tam. Klid a dostatek prostoru na práci je základním předpokladem pro její úspěšné a efektivní vykonávání. Za odměnu pak můžete vyrazit na výlet do přírody. Že nemáte chalupu? To přece vůbec nevadí. Pokud potřebujete změnit prostředí, můžete si vybrat jednu z mnoha chat, které jsou v naší zemi k pronájmu. Můžeme vám doporučit například chatu Majdalenka v malebném prostředí Orlického předhůří. Po kvalitně vykonané práci je důležitý odpočinek, třeba i aktivní. Vyrazte například na Kralický Sněžník. Dáte si řádně do těla a zároveň si pročistíte myšlenky – a to je pro efektivní kreativní činnost důležité! Pokud se držíte raději při zemi, běžte načerpat nové síly k Pastvinské přehradě. Procházka po okolí dodá vašemu tělu energii a vaší hlavě zároveň relax.
A kde se nejlépe pracuje vám? Máte pro ostatní čtenáře nějaký tip? Podělte se s námi třeba na našem Facebooku.