Stručná historie dřeváků

Co si představíte pod pojmem dřeváky? Absolutní většina lidí si správně vybaví obuv vyrobenou zcela či částečně ze dřeva.

Dřevo bylo a je poměrně levný materiál, o tom jsme se už přesvědčili v článku o stavitelské technice Cordwood, a proto i dřeváky mají v mnoha částech světa svoji historii jako lidová obuv.

Odkud dřeváky pocházejí?

Už dlouho předtím, než jsme se vůbec začali zajímat o historii — až 35 tisíc let před naším letopočtem, začali naši předci – kromaňonci - nosit jednoduché kožené boty. Žili během doby ledové a kdo trpí na studené nohy dobře ví, jak je dobré si nohy udržet v teple. V té době šlo o nutnost. Naopak v Egyptě boty potřeba nebyly, jelikož klima bylo dostatečně teplé. Většina lidí chodila na boso (dnes tento trend známe jako barefoot), někteří pak nosili sandále z papyru. Ti bohatší nosili sandále kožené.

Až mezi lety 900 a 612 před naším letopočtem začal Asyrský lid během dlouhých vojenských pochodů vybavovat své vojáky robustní obuví. Římští vojáci nosili rovněž sandály, které se už notně podobají dnešní otevřené obuvi.

Původ dřeváků v Evropě není přesně znám. Existují zmínky o antických hercích řeckých tragédií i o obuvi římských vojáků. I Keltové či Germánové byli s určitým druhem dřevěné obuvi spojováni. Archeologie nám však v tomto dosud příliš nepomohla. Není divu, takové boty jsou totiž ideálním spotřebním produktem s dnes tolik ceněnou vlastností – jakmile doslouží, využijí se k jinému účelu – například jako palivové dřevo. A pokud ne, rozpadnou se. Jaká to krása v porovnání s umělými teniskami pohozenými na černé skládce v lese.

Nejstarší nalezené dřeváky pochází z let 1230 až 1280 z oblasti Amsterdamu a Rotterdamu v Nizozemí. Ty už vypadaly poměrně stejně jako ty, které se nosí dodnes.

Jelikož byly dřeváky zpravidla produktem řemeslné výroby a zhotovovaly se ručně, jejich tvar a způsob výroby se lišily v závislosti na místě, kde byly vyráběny. Nizozemské dřeváky se tedy diametrálně lišily od těch z Indonésie. Když přišla druhá světová válka, dřeváky ustoupily modernější celokožené obuvi a obuvi ze syntetických materiálů. I přesto jsou dodnes pro konkrétní lidské činnosti a v určitých oblastech Evropy stále populární.

Obecně se dá říci, že dřeváky se dříve dělily na pracovní a sváteční. Zajímavé je, že se dělaly i pro zvířata, tak například do lesa pro tažnou zvěř.

dřevák pro koně - http://www.woodenshoes.nl/en/museumdřevák pro koně – http://www.woodenshoes.nl/en/museum

Pracovní dřeváky byly, jak už název napovídá, praktické a tudíž jednoduché a bez ozdob. Naproti tomu ty sváteční bývaly zdobeny přírodními a lidovými motivy z rukou řezbářů.

Stručná historie dřevákůStručná historie dřeváků

Tradiční pracovní dřeváky se na určitých místech stále používají jako ochranná obuv například právě v zemědělství, v některých továrnách a dolech. Ačkoliv si člověk může pomyslet, že dřeváky jsou jen pro chudé farmáře a pracující, některé druhy jsou považovány za módní kousky. Mezi ně patří například švédské Träskor nebo japonské Geta, které jsou doslova ikonické a lze je vidět poměrně často.
Dřeváky nicméně neslouží jen jako ochranná či relaxační obuv, používají se i při tanci. Ano, správně, používají se právě kvůli ladným zvukům, které dřevo při kontaktu s parketem vyluzuje. Dřeváky tedy určitým způsobem daly vzniknout populárnímu stepu, ačkoliv boty na step se od dřeváků liší.

Klasickým dřevákům neodzvonilo

Vše se vyvíjí a dřeváky nejsou výjimkou. Ačkoliv si asi většina z nás dřeváky představí jako boty celé ze dřeva, není to tak úplně pravda. Jako dřeváky lze totiž označit i obuv, která je ze dřeva nebo jemu podobnému materiálu vyrobena i částečně. Může se jednat například pouze o podrážku, zatímco svršek boty tvoří třeba kůže.
U nás jsou však asi nejpopulárnější klasické holandské dřeváky bez povrchové úpravy, které si můžete sami ozdobit třeba barvami na dřevo. Koneckonců je to ideální volnočasová aktivita, neboť venku je v době psaní tohoto článku stále zima.
Výhodou dřeváků je především jejich zdravotní nezávadnost – dobře udělaný dřevák totiž nedeformuje nožní klenbu. Dřevo je rovněž vhodné i pro některé druhy alergiků. Ačkoliv jsme si výše řekli, že dřeváků se nám z historie moc nedochovalo, mají, pokud jsou vyrobeny z tvrdého dřeva, překvapivě dlouhou životnost.

Zdroj: Pinterest.co.ukZdroj: Pinterest.co.uk

Jak asi mohou vypadat opravdu staré dřeváky

Kde koupit kvalitní dřeváky

A protože jsou dřeváky stále oblíbeným artiklem, stále máte možnost si kvalitní dřeváky zakoupit například zde. Holandské dřeváky jsou netradiční, originální obuv. Vyzkoušejte i vy pohodlí kvalitních holandských dřeváků. Až překvapivě lehká a voděodolná obuv je vhodná pro každého, jak domů, tak na zahradu. Holandské dřeváky jsou díky svému ortopedickému tvaru zdravé na chození. Dřeváky jsou také vhodné pro správný vývoj dětské nožky. Pokud raději nosíte jinou obuv, lze dřeváky také použít jako pěkný dárek nebo dekoraci.