Oživte tradiční Vánoce

Vánoce. Období klidu a rozjímání po boku nejbližších. Takovou představu má jistě valná většina z nás. Bohužel se však v posledních letech jeden z největších svátků proměnil ve festival konzumu. Neustále nás bombardují nabídky obchodů, televizory jsou plné reklam a přehnaných zpráv o tom, jak výhodné mohou být půjčky určené na nákup dárků. Rádi byste se tomuto šílenství vyhnuli a dopřáli si návrat k tradicím? Podívejte se společně s námi, jak si užít Vánoce v rustikálním duchu.

Vyrobte vlastní dekorace z přírodních materiálů

Korzujete v době adventu uličkami supermarketů? Jistě také neustále míjíte regály plné nejrůznějších dekoračních předmětů. Obvykle jde o plastové figurky vánočních postaviček, ozdobná LED světýlka, případně nejrůznější třpytivé baňky. Vypadají lákavě? Bezesporu. Dovedou ovšem vykouzlit to pravé kouzlo Vánoc? Na to si již musí odpovědět každý sám.

Jestliže však chcete do svého domova vrátit tradiční nádech svátků, měli byste dodržet jejich spojení s přírodou. Základ spočívá v přirozených materiálech, tedy dřevě, proutí, jehličí či vlně. Výsledek bude dokonalý, pokud zapojíte vlastní kreativitu a vyrobíte si ozdoby na míru. Nejenže budete mít radost z unikátních předmětů, ale rovněž budete mít jistotu, že výsledek skvěle zapadne do celkového ladění vašeho domova.


Přejte Veselé Vánoce, ne Merry Christmas

Příliv zahraničních trendů se i u nás projevuje stále zřetelněji a promítá se třeba do podoby nabízených dekorací. Všude svítí anglické nápisy, mává Santa Claus a dětem se kupují punčochy k zavěšení na krb, typické pro anglosaskou kulturu. Jedná se o způsob Vánoc, který nejenže nevychází z našich tradic, ale jde rovnou proti nim.

Chcete se držet tradic? Snažte se vstup nových trendů do svého domova v co největší míře omezit. Namísto svíticího soba do oken zavěste hvězdičky nebo komety z proutí a pod vánoční stromeček umístěte papírový či vyřezávaný dřevěný Betlém. Blikající LED světla skvěle nahradí svíčka umístěná ve vyzdobené skleněné nádobě, která dá vkusně najevo, že Vánoce slavíte.

 

Vyrobte si vlastní dekorace z přírodních materiálůVyrobte si vlastní dekorace z přírodních materiálů


Oživte zapomenuté tradice

Nejmladší generace mnohdy netuší, že s vánočními svátky se pojí daleko více tradic, než je štědrovečerní večeře a rozbalování dárků. Věštění vlastního osudu prostřednictvím lití olova, pouštění lodiček, krájení jablka či louskání ořechů bývalo po dlouhá staletí běžným rituálem doprovázejícím magický Štědrý den. Společný zpěv koled v domovech či na náměstích stejně tak.

Zkuste se zamyslet nad tím, zda některé z dávných zvyků nezavedete do své rodiny také. Vždyť Vánoce jsou kouzelným, tajuplným a krásným svátkem…