EKO styl – nejen bydlení v souladu s přírodou

Ekologické smýšlení hraje stále významnější roli. Žijeme v době, kdy musíme začít dbát na to, jaký dopad má náš životní styl na okolní prostředí a planetu. Lidé si začínají uvědomovat, že zodpovědnost vůči přírodě je důležitá, což se promítá nejen do každodenních návyků, ale také do způsobu bydlení. Jedná se o hlavní důvod, proč eko styl bydlení získává v poslední době na oblibě.

Myslíte si, že ekologické bydlení znamená vyhodit vše moderní a začít žít v ručně postaveném přístřešku v lese? Nebojte se, takto radikální být nemusíte. Je však nutné přemýšlet nad tím, jaké vybavení si domů pořizujete, a zda se vaše osobní spotřeba energií nerovná průměrné spotřebě čtyřčlenné rodiny. V sázce samozřejmě není jen osud planety, ale i vaše zdraví. Pojďme se podívat na několik tipů, jak můžete své dosavadní bydlení proměnit v ekologičtější místo k životu.

 

Chete bydlet v souladu s přírodou? Dřevo je základ.Chete bydlet v souladu s přírodou? Dřevo je základ.

 

V souladu s přírodou

Základem každého k životnímu prostředí šetrného interiéru by mělo být dřevo. Celkově je důraz kladen hlavně na materiály, které jsou recyklovatelné či recyklované. Při jejich výběru tedy přemýšlejte o tom, zda nezatěžují přírodu svou výrobou či likvidací. Ze dřeva můžete mít nábytek, dekorace a třeba i celý dům.

Příroda nám ale nabízí i jiné materiály. V interiérech skvěle vypadá třeba kámen, který může mít čistě dekorativní funkci, ale využijete jej také například na obklady, podlahu či kuchyňskou linku. V poslední době také roste i obliba kamenného vybavení koupelny.

 

amenná vana a umyvadlo vypadají v kombinaci se dřevem naprosto kouzelně. amenná vana a umyvadlo vypadají v kombinaci se dřevem naprosto kouzelně.

Bytové doplňky a dekorace pak můžete zvolit třeba proutěné. V současné době se z něj vyrábějí í nejen košíky, ale i mnoho dalších zajímavých a užitečných výrobků . Pokud se vám zalíbí, určitě zvažte pořízení proutěného nábytku.

Kouzlo renovovaného nábytku

Ekologické myšlení vychází ze zásady, že méně je více. Před každým nákupem si položte otázku, zda danou věc opravdu potřebujete. Vše jde ruku v ruce s minimalismem. Nemusíte ale nutně vyhodit všechen stávající nábytek a nechat si jen to nejnutnější. Stačí, když budete nad každým nákupem více přemýšlet a vynecháte zbytečnosti, které jsou často navíc vyráběny naprosto neekologicky a jejich dopad na životní prostředí je markantní.

Pokud vás zachvátí nákupní horečka, snažte se nakupovat z druhé ruky. Mnohdy ušetříte spoustu peněz, seženete originální kousky a odnesete si dobrý pocit. Bazary, second handy a bleší trhy jsou rájem pro všechny milovníky krásných výrobků. Jste-li jen trochu zruční, ze starého stolku či komody mžikem oka vytvoříte osobitý prvek, který nikde jinde nenajdete a budou vám jej závidět všechny návštěvy.

 

Dejte druhou šanci starému nábytku. Dejte druhou šanci starému nábytku.


Recyklace, recyklace, recyklace

Ještě předtím, než se vydáte do bazaru, porozhlédněte se doma, na půdě či ve sklepě. Věříme, že i tam se najdou mnohé poklady, které ještě mohou dobře posloužit. Zrecyklujte starý textil a použijte jej jako povlak na polštář, závěs či ubrus. Staré záclony proměňte v praktické pytlíky na ovoce či pečivo pomocí nůžek, jehly a nitě. Ano, i to je součást ekologičtějšího přístupu k bydlení. Kupte nebo vyrobte látkové tašky a sáčky, díky kterým ušetříte spoustu plastu. Omezit množství produkovaného odpadu můžete také nákupem bezobalových potravin. Těstoviny, koření, mouku, cukr i drogistické výrobky – to vše odebírejte do vlastních nádob či ekologických, znovupoužitelných, obalů.

 

Dřevo navodí útulnou atmosféru. Dřevo navodí útulnou atmosféru.


Ekologické myšlení šetří planetu i peněženku

Každý interiér doplňte květinami, které prostor provzdušní. Klasické žárovky vyměňte za energeticky úsporné. Vypínejte vodu, když ji zrovna nepotřebujete. Většina z nás se již naučila přemýšlet ekologicky v souvislosti se spotřebou energie. V dnešní době by už jen málokdo sáhl po spotřebičích v nehospodárných energetických třídách. Dává to smysl. Investice do kvalitnějších spotřebičů ušetří dlouhodobě vaší peněžence. Podobného myšlení je ovšem zapotřebí u mnoha dalších každodenních návyků. Topíte doma při otevřeném okně? Přijdete domů, automaticky rozsvítíte světlo ve všech místnostech, a pak jej zapomenete zhasnout? Ekologické myšlení není rozhodně jen o výrobních materiálech, ale o celkovém přístupu k prostředí, ve kterém žijeme.

 

Nebojte se do moderního interiéru zakomponovat přírodní prvky. Nebojte se do moderního interiéru zakomponovat přírodní prvky.

Věcí, které by člověk mohl a měl udělat jinak, je spousta. A rozhodně není třeba začít ze dne na den. Pokud ale budete své návyky a myšlení měnit postupně, bolet vás to nebude. Začít můžete maličkostmi. Noste u sebe vždycky tašku na nákup a pytlíky na ovoce a zeleninu, snažte se neplýtvat vodou a vždy za sebou zhasínejte světlo. Odměnou vám bude nejen hřejivý pocit ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, ale v mnoha případech i ušetříte nějakou tu korunu.