Potraviny bez obalu, domov bez odpadu

Ruku na srdce, kolik máte doma sáčků a igelitek? Berete si s sebou na nákupy tašku, přepravku, batoh nebo si raději vždy koupíte igelitku, protože na to třeba ani nemyslíte? A má vůbec smysl přesvědčovat ty, kteří nad ekologií jednoduše nepřemýšlejí? Toť otázka, nad kterou bychom mohli vést dlouhou debatu.

Není výjimkou člověk ten, který si například stěžuje na vysoké poplatky za popelnice. A ono se není čemu divit, poplatky totiž rostou tak, jako roste odpad na skládkách netříděného komunálního odpadu. Čím více se kupí, tím více se kupí i poplatky. Proč tomu tak je? Pochopitelně proto, že na komunální odpad je zcela správně uvalena patřičná daň. Zatímco si jiní myslí, že to recyklace může za všechno to zdražování, ve skutečnosti je tomu naopak.

Není tedy úplně pravda, že ekologický přístup k nakládání s odpady je věc, která by měla zajímat jen ekologicky smýšlející. Chcete ušetřit? Pak třiďte odpad nebo ještě lépe – neprodukujte jo.

Jak snížit produkci odpadu?

Pořidťe si tašku do kapsy

Takovou tašku koupíte například v drogeriích DM. Je to takový malý nenápadný uzlík textilu, který se po rozbalení stane celkem prostorným nosičem nákupu, který stojí pár korun a nezabírá místo. Místo skříně plné igelitek Vám bude stačit pár těchto šikovných pomocníků.

Přemýšlejte při nákupu i po něm

Opravdu potřebujete na ty banány nebo dva pomeranče sáček? Je nutné si kupovat oloupané ovoce? Nemáte textilní pytlík na pečivo? Nic z toho opravdu nebolí a v dlouhodobém horizontu šetří nemalé prostředky.

Porozhlédněte se po distributorovi potravin bez obalu

Větší města již mají tu vymoženost a jejich obyvatelé mohou navštěvovat obchody, kde se zboží prodává bez obalu – tedy obalem je nejčastěji recyklovatelné sklo nebo nádoby, které si donesou sami nakupující. Nejen že je takové zboží levnější či kvalitnější (ušetříte za obal a můžete investovat do kvality/mít nižší cenu), ale rovněž neprodukuje odpad. Mouka, těstoviny, luštěniny a mnoho dalšího. Do kuchyně si pořiďte stylové a funkční dózy, kterými naplníte například kredenc nebo spíž. Pokud takový obchod nemáte, zvažte nákup tohoto zboží ve větším objemu a dopravní obal nepoškozujte. Můžete jej použít jinde znovu. 

Recyklujte obaly

Tak například, pokud máte většího psa a kupujete mu velké pytle s granulemi, tyto pytle možná nějak dále používáte. Pokud ne, máme pro vás tip.

Pytle od granulí se dají celkem dobře použít pro pěstování, například brambor. Princip je takový, že pytel srolujete do rukávu, nasypete do něj hlínu, vložíte pár brambor a zasypete. Necháte vyrůst nať, opět přidáte pár brambor, zasypete a opět necháte vyrůst nať. Opakovaným rolováním pytle nahoru vzniká vertikální záhonek. Výtěžnost takové metody je překvapující a odmění Vás.

Brambory v recyklovaném záhonu :) Zdroj: Bluemaze.netBrambory v recyklovaném záhonu 🙂 Zdroj: Bluemaze.net

Chcete mít domácnost bez obalu? Stačí začít. Každý sáček se počítá!