Přeneste se do Provence

Když se řekne Provence, většina si představí Francii a rozsáhlá levandulová pole. Vytvořte si poklidnou atmosféru a šarm francouzského venkova přímo u sebe doma a přeneste se do levandulí provoněné Provence.

Co je to Provence styl?

Styl Provence je francouzský venkovský styl bydlení, a proto je velmi dobře kombinovatelný s oblíbeným rustikálním stylem. Provence není charakteristická pouze květinami a známou levandulí. Najdeme zde také kamenné domy, mnoho zeleně a bujnou vegetaci, která vytváří dojem mírného chaosu. Provence styl má bez pochyb svůj půvab a šarm a nebojí se barev. Nejčastějšími barvami jsou fialová, žlutá, modrá, ale také zelená a přírodní barvy jako šedá nebo písková. Všechny tyto barvy v dobře zvolených kombinacích vytvářejí vymazlený dojem.

Přeneste se do ProvencePřeneste se do Provence

 

Vytvořte si Provence u sebe doma

Stejně jako u rustikálního stylu je základem francouzského venkovského stylu kvalitní přírodní materiál. Mezi tradiční Provence materiály patří zejména kámen. Ten se využívá například na podlahy, a to i přesto, že je na dotek studený. V poslední době jsou stále více v oblibě lité podlahy z kamenného koberce. Dřevo a keramika jsou pak dalšími hojně využívanými materiály.

 

Zdi můžete ponechat čistě bílé, ale pokud se nebojíte barev, zvolte decentní pastelové odstíny. Jste-li příznivci tapet, ozdobte některou ze stěn stylovou tapetou, ideálně s motivem květin.

Přeneste se do ProvencePřeneste se do Provence

 

Jaký nábytek se hodí k Provence?

Jak již bylo mnohokrát zmíněno, kvalita je vždy na prvním místě. Proto i tento styl uznává nábytek vyrobený z kvalitního masivu. Ten je často laděn do odstínů matné bílé, krémové či světle šedé. Nábytku se pak také přidává patina. Autentičnost je však vždy vhodnější. Tu zajistí starší nábytek, který je možné renovovat a upravit do Provence stylu. Je ale třeba zvážit, jestli úpravami nábytek nepoškodíme. Vzhled nábytku je rustikální a často  na něm nalezneme i dekorativní prvky, jako mřížky na skleněné vitríně nebo nejrůznější ozdobné lišty. 

Přeneste se do ProvencePřeneste se do Provence

 

Jaké zvolit doplňky?

Všichni jistě víme, že bez drobných doplňků se romantický a útulný interiér neobejde. V Provence stylu jsou žádané doplňky starožitného vzhledu. Nejčastěji jsou to kovové lustry, lampičky, svícny nebo lucerny. V proutěném košíku se bude krásně vyjímat suchá vazba květin nebo paličky levandule. Na zeď se nebojte umístit zrcadlo v dřevěném nebo kovovém rámu.

Kromě doplňků je důležitý také bytový textil, který i v Provence stylu hraje zásadní roli. Zvolit můžete jakýkoliv druh. Důležitý je jemný vzor, motivy květů a pastelové či přírodní barvy. Do kuchyně a jídelny se hodí stylové ubrusy, prostírky, utěrky nebo podsedáky na židle. V ložnici využijte závěsy, vzorované povlečení nebo přehoz přes postel. Pokud zvažujete aplikovat Provence styl ve své ložnici, dominantním prvkem mohou být nebesa. Obývací pokoj ozvláštní nejen závěsy a různé plédy, ale také dekorační polštářky nebo stylová stínidla na lampičky.

Přeneste se do ProvencePřeneste se do Provence

 

Kam se Provence nejlépe hodí?

Jako každý venkovský styl, se Provence hodí nejlépe do domu s prožitou historií, kde vynikne lidová atmosféra. Styl pak podtrhne kouzlo místa. Ovšem Provence lze zakomponovat i do bytu či novostavby. V tomto případě volte méně masivního nábytku a méně zdobení, aby prostor nebyl příliš zatížen a měl spíše nádech Provence. 

 

Kontrastem mezi venkovským a moderním stylem může být tvarově čistý nábytek a solitér z masivu ve stylu Provence. Příkladem je masivní stůl v jídelně se stylovými doplňky a moderními designovými židlemi. Bytový textil a vhodné dekorace vnesete do svého moderního interiéru nádech Provence.