Víte, jak správně pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Zahradní nábytek nestačí jen postavit na terasu a ponechat jej svému osudu. Musíte se o něj správně starat. Pokud chcete, aby vám váš zahradní nábytek sloužil mnoho let, je třeba mu věnovat zvláštní péči a používat na něj jen ty nejlepší šetrné přípravky.

Krok 1: příprava nábytku

Před samotným nanášením přípravků musíte nábytek očistit od volných nečistot, jako jsou spadané větvičky a listí. Nepořádek odstraníte smetákem či rukou. Dřevo můžete také lehce omýt vlhkým hadříkem. Během této základní údržby vždy používejte pouze čistou vodu bez přípravků. Jednou až dvakrát za měsíc se doporučuje nábytek ošetřit oleji a vosky na dřevo. Těch na trhu existuje celá řada, já doporučuji vybrat si určitě kvalitní přírodní prostředky, které působí neinvazivně, a dřevo zůstává přirozeně barevné.

Dřevo je přírodní materiál, který neustále dýchá a žije. Aby přetrvala jeho krása, přirozené vlastnosti a barevný odstín je vhodnější využívat šetrnější ochranné a pečující prostředky. Existuje mnoho přípravků, ne všechny jsou však ideálním společníkem vašeho dřevěného nábytku. Jak už jsem řekla, je vhodnější zvolit spíše přírodní přípravky, které dřevo „neudusí“. Ty jsou založeny na rostlinných olejích a voscích. Díky nim si materiál zachovává svůj přírodní vzhled, barvy a živost. Kromě toho jsou nezávadné pro člověka i zvířata a také neškodí přírodě.

Ochranné gely a oleje působí jako prevence proti šednutí a odpuzují vlhkost, zdroj: iReceptar.czOchranné gely a oleje působí jako prevence proti šednutí a odpuzují vlhkost, zdroj: iReceptar.cz

1. Ošetření nábytku

Jak už bylo řečeno výše, dřevo je živým materiálem s charakteristickými vlastnostmi. Těm bychom měli přizpůsobit i opečovávání. Dvojnásob to platí u dřeva, které se nachází v exteriéru a je tak vystaveno vnějším povětrnostním podmínkám. Dřevo nejenže pohlcuje vlhkost, ale vlivem slunečního záření či mrazu se také rozpíná či smršťuje. Právě kvůli neustálému střídání těchto vnějších podmínek získává dřevo našedlý vzhled.

Než začnete nanášet ochranné prostředky ujistěte se, že je nábytek čistý. Některé výrobky vyžadují, aby byl povrch před jejich nanesením suchý, u jiných je třeba dřevo lehce navlhčit. Vždy si tedy nezapomeňte přečíst instrukce uvedené na produktu. Pro obnovu a čištění zašedlého dřeva existuje několik skvělých prostředků, které dřevo oživí. Tyto výrobky se natírají na vlhké dřevo před hlavní péčí. Vybírejte produkty šetrné k životnímu prostředí, které jsou zdravotně nezávadné. Účinným prostředkem je biologicky odbouratelný gel, který díky své hustotě zůstává na povrchu dřeva a dostává se tedy více do struktury materiálu. Po zhruba dvaceti minutách od aplikace omyjte nábytek vodou a s pomocí kartáče odstraňte vzniklé ztvrdlé částečky gelu.

U staršího nábytku dochází vlivem vnějších povětrnostních podmínek z šednutíU staršího nábytku dochází vlivem vnějších povětrnostních podmínek z šednutí

Po takovéto proceduře je třeba dřevo obrousit nejlépe jemným brusným rounem, jelikož struktura dřeva bude po nanesení ochranných a pečujících přípravků drsnější. Zbroušením docílíte hladkého povrchu nábytku a můžete se pustit do finální obnovy.

Přírodní olejové vosky oživí vzhled nábytku

Vhodnou alternativou gelu jsou také bezbarvý olej, který lze využít před nátěrem i po něm. Pokud jej použijete před aplikací nátěru, zamezíte procesu šednutí. V druhém případě funguje jako ochrana barvy a prodlužuje životnost nátěru. Dobré zkušenosti mám s prostředkem firmy Osmo na bázi oleje a vosku, který nevytváří nepropustný filtr, ale strukturu s otevřenými póry. Dřevo tak neucpává, nechává ho dýchat, ale přesto jej chrání. Díky bezbarvým olejům se nemusíte bát, že se netrefíte do barevného odstínu. Pro jednodušší manipulaci můžete využít také olej ve spreji.

Olej nechejte osm až dvanáct hodin zaschnout a poté je nábytek připraven k používání. Povrch by měl být na dotek suchý a nelepivý. Proces můžete po zaschnutí první vrstvy zopakovat ještě jednou, před tím je však lepší dřevo lehce obrousit.

2. Povrchová úprava dřevěného venkovního nábytku

Předchozím krokem může vaše péče o nábytek skončit. Druhou možností je použití ochranného nátěru. Ten může být v odstínu nábytku či můžete zvolit barvu jinou. Nátěr odpuzuje vodu a funguje také jako optimální ochrana materiálu, jelikož snižuje tendenci sesychání dřeva.

Jednotlivé fáze obnovy zahradního nábytku a změna barvy dřeva, zdroj: teakandgarden.skJednotlivé fáze obnovy zahradního nábytku a změna barvy dřeva, zdroj: teakandgarden.sk

Rozdíl mezi syntetickými a přírodními produkty

Syntetické prostředky, například na bázi akrylu, vytvářejí na povrchu dřeva nepropustný film, který časem praská. Praskliny propouštějí vlhkost, jenž se usazuje mezi dřevem a touto vrstvou. Vlhkost pak dále proniká do dřeva a poškozuje ho. Následně dochází k odlupování povrchové vrstvy. Na rozdíl od toho přírodní produkty nevytvářejí vrstvu na povrchu, nýbrž pronikají hluboko do struktury dřeva, což znamená, že jej chrání zevnitř. Prostředky na bázi rostlinných olejů a vosků odpovídají přirozeným vlastnostem dřeva, takže nedochází k udušení materiálu pod nánosem přípravku a dřevo může stále stejně pracovat. Kromě toho tyto produkty odpuzují vlhkost, kapičky vody tak neprosakují a drží se ne povrchu. Fungují vlastně jako taková impregnace na dřevo.