Lidové stavby u nás a na Slovensku, díl I.

Lidstvo si příbytky staví již od doby, kdy opustilo jeskyně. Dříve primitivní chatrče z kusů dřeva a mechu se postupně proměňovaly až k dnešním opulentním proskleným stavbám. A protože čtete magazín věnovaný rustikálnímu stylu, asi vás nepřekvapí, že náš nový seriál věnujeme výstřelkům lidové architektury. Putování započneme ve dvou regionech – Plzeňském a Karlovarském kraji.

Rustlerův statek – tradice sahající do 18. století

Že vám název Lipová nic neříká? Tato osada kousek od Chebu je domovem vesnické památkové rezervace. Jedná se o vesnickou památkovou lokalitu pocházející z 18. a 19. století. Narozdíl od jiných slavných skanzenů nebyla vybudována uměle na základě snah uchovat památky na doby minulé pro další generace. Jde o skutečný soubor dochovaných statků a hospodářských budov, které v dobách své největší slávy produkovaly potraviny pro rozsáhlou chebskou oblast.

Ikonickou budovou této lokality je Rustlerův statek, jehož dějiny se datují až do roku 1751. Jako jedna z mála podobných památek přežila hrůzy druhé světové války i následující nezájem elit. V současné době slouží jako muzeum lidových tradic a zemědělství. V rámci dostupných expozic se můžete seznámit s používaným nářadím, typickým venkovským nábytkem a dobovými hudebními nástroji. Původní interiér se samozřejmě vyznačuje klasickými znaky rustikálního stylu se vším všudy.

Ikonickou budovou chebské lokality je Rustlerův statek; foto Lubor FerencIkonickou budovou chebské lokality je Rustlerův statek; foto Lubor Ferenc

Selský dvůr U Matoušů – pamětník třicetileté války

Opouštíme lázeňskou oblast Karlovarského kraje a přesouváme se kousek na jih do regionu okolo města Plzně. Ten je nedílnou součástí českých zemí prakticky od vzniku českého knížectví. Není proto divu, že zde nalezneme celou řadu památek včetně skvělých příkladů lidové architektury. Jedním za všechny je selský dvůr U Matoušů, nacházející se v Plzni-Bolevci. První písemná zmínka o této Národní kulturní památce sahá až do roku 1635, odborníci ovšem odhadují, že by mohl být ještě o několik desítek roků starší. Našli byste někde vhodnější ukázku lidové architektury?

Selský dvůr se bohužel příliš dobře nevyrovnal s obdobím po roce 1948, kdy byl zabaven původním majitelům. V současné době zde probíhá náročná rekonstrukce, po jejímž dokončení vznikne na statku muzeum s vlastní trasou věnovanou životu na venkově. V dobách, kdy je selský dvůr obklopen ze všech stran panelovými domy se jedná o skutečně potřebnou aktivitu. I přesto, že je areál v současné době uzavřen pro veřejnost, lze i zvenčí krásně rozpoznat prvky lidové architektury. Ať jde o řešení dvoru, mohutné zdi z vepřových cihel nebo drobná okna.

 Selský dvůr U Matoušů, nacházející se v Plzni-Bolevci; foto Wikipedia Selský dvůr U Matoušů, nacházející se v Plzni-Bolevci; foto Wikipedia

Božkov, Koterov a Černice – vesnice v pravém slova smyslu

Vydáváte se na cesty Plzeňským krajem a rádi byste nasáli genius loci? Potom vám můžeme jen doporučit návštěvu obcí Božkov, Koterov a Černice, nacházejících se jen několik desítek kilometrů od sebe. V souvislosti s rozrůstající se novou zástavbou statutárního města Plzně se staly jeho integrální součástí. Stále si ovšem uchovávají specifický venkovský ráz, a to i díky zásahům státní moci.

V roce 2017 byly všechny tři obce prohlášeny památkovými rezervacemi lidové architektury. Kromě správních budov a kostelů zde naleznete také obytné domy a statky – všechny vybudovány v klasickém venkovském stylu. Pokud tedy milujete rustikální atmosféru, můžeme vám zaručit, že na těchto místech si jí užijete skutečně dosytosti.

První zmínky o vsi Božkov se dochovaly k roku 1338; foto WikipediaPrvní zmínky o vsi Božkov se dochovaly k roku 1338; foto Wikipedia

 

 

 

Zdroj fotografií:

Rustlerův statek – Lubor Ferenc, www.wikipedia.org

Selský dvůr – www.wikipedia.org

Božkov – www.wikipedia.org