Vraťte svým chodidlům svobodu s barefoot obuví

Tradiční životní styl nezahrnuje pouze používané materiály, stravování či zvyky. Je natolik všeobjímající, že jeho důležitou součást představuje i styl oblékání. Vzdušný oděv z přírodních látek by měl být samozřejmostí pro každého, kdo tvrdí, že žije opravdu rustikálně. Nazutím barefoot obuvi bude návrat ke kořenům kompletní a ještě uděláte něco málo pro své zdraví.

Co je to barefoot?

Bosá chůze je pro člověka jediným přirozeným pohybem. V momentě, kdy jsme si začali chodidla chránit kusy látky nebo kůže, jsme se začali této přirozenosti protivit. Situace se výrazně zhoršila v posledních dvou staletích, kdy si i vlivem všudypřítomného betonu nedovedeme bosou chůzi prakticky představit. Mnoho současných dětí nikdy nepoznala pocit hebkého kontaktu mechu nebo trávy s chodidlem.

A tak vznikl kompromis v podobě barefoot obuvi. Jedná se o boty navržené tak, aby co nejvíce simulovaly přirozenou chůzi. Tenká podrážka tvarově dokonale kopíruje chodidlo, rozšířený prostor v přední části dává prstům tolik potřebnou svobodu. Absence podpatku jen podporuje přirozené posazení chodidla. Obáváte se v souvislosti s tenkou podrážkou, že ucítíte každou nerovnost? Není třeba. Při chůzi sice přesně poznáte, po jakém materiálu jdete a ucítíte stlačování masážních bodů, nemusíte však mít strach z toho, že by se vám ostřejší kamínek zabodl do kůže.

Bosá chůze je pro člověka jediným přirozeným pohybemBosá chůze je pro člověka jediným přirozeným pohybem

Jaká jsou pozitiva barefoot obuvi?

Možná si říkáte, že všechny informace jsou zajímavé, ale čím že je vlastně barefoot obuv tak výjimečná? Tedy kromě toho, že jejím nošením jen podtrhnete svůj rustikální životností styl… Pozitiv je hned několik. Nošení barefoot obuvi podporuje přirozenou chůzi. Dochází k zapojení těch svalových skupin chodidel a nohou, které jsou k tomu určeny. Díky tomu se vylepšuje celkové postavení těla.

Barefoot obuv podporuje správnou tvorbu klenby. Nemusíte se tedy obávat nepříjemností spojených s plochýma nohama, s nimiž se často setkávají už i dětští lékaři. Optimální rozložení váhy a měkké našlapování pomáhá eliminovat negativní vliv na klouby, kterému se bohužel u běžně dostupné obuvi nevyhnete.

I přes všechna pozitiva platí, že pokud přeci jen již s nějakým zdravotním problémem bojujete, raději možnost nazutí barefoot zkonzultujte s lékařem. Zejména u pokročilejších deformací kloubů by mohla podobná změna přispět ke zhoršení obtíží.

Kdy barefoot obuv nosit?

Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď – kdykoliv. Barefoot obuv poskytuje úplně stejný komfort jako kterýkoliv jiný pár bot. Nemusíte se obávat deště, ani bláta. Na trhu se prodávají dokonce i barefoot trekové boty určené do zimního období. Voděodolné materiály vás udrží v suchu za všech okolností.

Ve svých barefoot botách se můžete vydat do lesa, na vycházku městskými ulicemi či je nazout k pravidelnému běhu. Nemusíte se obávat, že by se noha jakkoliv deformovala, či že by utrpěl váš komfort.