Průvodce po krásách dřeva: listnaté stromy IV.

Nastal na čas na další díl našeho seriálu věnovanému krásám dřeva. Vždyť je to právě tento tradiční materiál, který pomáhá navodit tu pravou rustikální atmosféru. Jenže ne všechno, co roste okolo nás, může být využito pro výrobu nábytku nebo podlahových krytin. To ovšem naštěstí není případ jírovce maďalu, platanu a hrušně, o nichž pojednávají následující řádky.

Jírovec maďal jinak zvaný kaštan

Také přinášíte každý podzim tašku plnou hnědých kaštanů? Ať už věříte na jejich pozitivní energii, nebo si je připravujete jako pokrm, vězte, že pocházejí z velmi cenného stromu. Jírovec maďal v současné době neprožívá zrovna šťastné období, jelikož je nadměrně citlivý na sucho a pro svůj optimální růst vyžaduje pravidelnou vláhu. Jeho dřevo si však stále udržuje vysokou oblibu nejen mezi námořníky, ale majiteli domácnosti.

Kaštanové dřevo je specifické svou tmavě hnědou barvou s dobře viditelnými letokruhy. Jedná se o materiál střední tvrdosti. Vyznačuje se tak uspokojivou odolností proti vnějším vlivům a zároveň příliš nereaguje na jejich dlouhodobé působení. Netečnost kaštanu vůči vodě je hlavním důvodem, proč se používá také pro výrobu sudů a plotů. Stejně dobře ale poslouží i jako základ pro masivní komodu nebo skříň, které vydrží dlouhá léta.

Dřevo jírovce je velmi oblíbené, v současné době však strom velmi trpí vleklými suchyDřevo jírovce je velmi oblíbené, v současné době však strom velmi trpí vleklými suchy

Dřevo v pravém slova smyslu – platan

Jste doslova fascinováni přírodními kresbami na povrchu dřeva? Potom jistě víte, že zatímco u některých druhů není příliš výrazná, jiné jí doslova překypují. Platan je zástupcem druhé jmenované skupiny a jistě by neměl ve vaší domácnosti chybět, pokud chcete docílit dokonale přírodního vzhledu.
Platanové dřevo patří, stejně jako kaštan, do skupiny středně tvrdých materiálů. Tím ovšem podobnost víceméně končí, neboť platan rozhodně nelze ponechat vlastnímu osudu někde venku. Velmi špatně reaguje na nízké teploty a vlhko, snadno se stává terčem hniloby. V domácnosti je to ale jiná písnička. Své použití nachází hlavně jako základ podlahových krytin, ale třeba i pro výrobu hraček. Specifická světlá barva z něj činí oblíbený cíl zákazníků.

O využití plodů hrušně toho jistě víme mnoho, velké možnosti však skýtá i její dřevoO využití plodů hrušně toho jistě víme mnoho, velké možnosti však skýtá i její dřevo

Šťavnaté plody i dřevo neboli hrušeň

Loučíte se slzou v oku se starou hrušní v koutu zahrady? Bohužel i stromy jednou dorostou a je zapotřebí je z bezpečnostních důvodů odstranit. Nehledě na to, že pomohou vytvořit prostor pro zasazení nových rostlinek. Hrušeň ale ani zdaleka neslouží pouze jako zdroj chutných plodů, ale i velmi specifického dřeva.

Hrušňové dřevo je velmi tvrdé, houževnaté, dlouhodobě stálé. Je velmi odolné vůči působení povětrnostních i chemických vlivů. Po několikaletém vyschnutí může posloužit pro výrobu velmi odolného nábytku světle, mírně narůžovělé, barvy. Struktura dřeva a jeho celkové vlastnosti jsou ale ceněny nejen v nábytkářství. Slouží též pro výrobu hudebních nástrojů, ozdobných předmětů a hraček. Na své si přijdou i dřevorytci, protože houževnaté dřevo lze zkrátka opracovat s milimetrovou přesností.