Rustikální koupelna – harmonické prostředí pro každodenní relax

Možná si ještě vzpomínáte na staré socialistické koupelny z umakartu v panelácích nebo ty v rodinných domech z jednoduchých bílých kachliček. Doba se změnila a nyní můžeme vybírat z bohaté palety moderních materiálů a obložení. I tyto modernější koupelny však postrádají určité kouzlo, které by někdo mohl trefně pojmenovat„duch místa“.

V hektické době lidé hledají různé alternativy, jak zpomalit a navrátit se k přírodě. Dobrým příkladem této snahy jsou rustikální koupelny, které pomáhají očistu těla proměnit v příjemnou relaxaci.

Jak vypadají rustikální koupelny

Tyto koupelny se vyznačují především tím, že jsou vyrobené z přírodních materiálů, jako jsou například dřevo či kámen. Namísto kamene mohou být použity i cihly. Náročnější zákazníci si nechávají navrhnout koupelnu z mramoru.

K rustikálním koupelnám neodmyslitelně patří doplňky. Největší oblibě se těší kupříkladu bambus, oblázky, kokosové ořechy, různé mozaiky, tropická květina, váza, nálevka na vodu, svíčka, obraz s vodou a spousta dalších prvků, které souzní s interiérem. Rustikální koupelny mohou být v barokním, renesančním, nebo koloniálním stylu. Pokud holdujete modernějším tvarům, můžete si koupelnu zařídit v tropickém stylu.

Masivní koupelnový nábytek z dílny UNIS-NMasivní koupelnový nábytek z dílny UNIS-N

Z pohledu Feng Shui (tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase) jsou rustikální koupelny ideální, díky vyvážení energií Jin a Jang. Obsahují totiž všech pět prvků, které tato filozofie považuje za důležité. Jedná se o prvek vody, dřeva, kamene, ohně a kovu. Díky tomu bude vaše prostředí harmonizováno, a vy si tak dopřejete při koupání opravdový relax.
Nejčastěji rustikální koupelny nacházíme na chatách, chalupách a v rodinných domech. Takové místnosti většinou mají i okna, abyste se mohli kochat výhledem například do vaší zahrady. Mít okno u rustikální koupelny však není povinností. Zvlášť v panelových domech je něco podobného zcela nemyslitelné. Máte chuť vytvořit rustikální koupelnu i ve svém bytě v panelovém domě? Jděte na to citlivě, ale nebojte se.

V koupelně strávíte 1,5 roku svého života. A někdo i mnohem více.

Britští a němečtí sociologové udělali před nedávnem studii, ve které zjistili, jak velkou část svého života trávíme v koupelně. Výsledky hovoří o tom, že pokud se člověk dožije 85 let, tak v průměru stráví v koupelně 1,5 roku. To už je solidní porce času, nemyslíte? I proto stojí za úvahu, zda ji strávit v harmonickém a příjemném prostředí, nebo někde, kde se až tak dobře necítíme.