Jak na rustikální svatbu

Chystáte se do toho se svou drahou polovičkou konečně praštit? Dominuje v životních postojích obou z vás snaha žít v souladu s přírodou? Milujete atmosféru klasických staveb a sami se snažíte podobně zařizovat svou domácnost? V tom případě zcela jistě uvažujete nad svatbou v pravém rustikálním stylu. O tom, jak by měla vypadat, pojednává náš následující článek.

Správné místo je základem všeho

Asi sami tušíte, že krátký obřad kdesi v síni obecního úřadu nemá s tradicemi nic moc společného. Ani kostel však nepředstavuje ideální volbu. Církevní obřad je sice prodchnut tisíciletými tradicemi, jeho atmosféra a charakter jsou však ryze spirituální. Naštěstí se v současné době mohou snoubenci vzít, kdekoliv uznají za vhodné. Co takhle zvolit starší statek, mlýn, farmu, hradní zříceninu nebo stodolu? Z takových míst totiž tradice přímo sálají.
Při volbě prostor se ovšem neřiďte pouze jejich atmosférou. Neméně důležitá jsou i další, praktičtější kritéria. Ověřte si, že je zvolené místo dobře dostupné i pro starší či handicapované svatebčany, zjistěte, zda je zde vůbec pořádání obřadů dovoleno úředními autoritami. A v neposlední radě zapátrejte, jak daleko se nacházejí nejbližší restaurace či obchody. Co by to totiž bylo za svatbu bez pořádného jídla a pití?

Jak na rustikální svatbuJak na rustikální svatbu

Vhodné dekorace zajistí pravou atmosféru

Našli jste místo podle svého gusta? Druhá polovina úspěchu spočívá v zajištění vhodných dekorací a celkové stylizace obřadu. Rustikální motivy by měly prostupovat celým svatebním procesem od pozvánek pro svatebčany a oděv nevěsty přes svatební oblouk a podobu darů pro novomanžely až po dekorace stolů určených k hostině.
Snažte se co nejvíce využít přírodní materiály. Perfektní jsou třeba proutěné košíky na ovoce a pečivo, klasické louče namísto LED osvětlení nebo kovové konve s nápoji. Vhodnou atmosféru navodí i čerstvá sláma, zejména pokud se obřad koná ve staré stodole. Svatební oznámení mohou doplnit sušené květiny či kousek dřívka. Oblouk zase nahradí masivní dřevěná vrata, případně březové dřevo ozdobené květinami. Zkrátka přirozenost za všech okolností.


A co šaty?

Věnujete spoustu času přípravám vhodné garderoby? Chcete-li i u tohoto významného prvku dostát znakům rustikálního stylu, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Týkají se povětšinou nevěst, protože u pánů představuje sváteční oblek tradici již po několik set let.
Budoucí manželka by ovšem měla zapomínat na „princeznovskou“ stylizaci. Rustikální styl přeci vychází z venkova, kde si lidé na honosnost nikdy příliš nepotrpěli. Ideálem jsou jednoduché šaty s minimem zdobení, v některých oblastech potom lidový kroj. A pokud rozpuštěné vlasy či dlouhý cop doplní věneček z květin, bude dojem naprosto dokonalý. Jediný náznak moderního světa tak objevíte až poté, co budete vyzvedávat fotky pořízené profesionálem.

A pokud rozpuštěné vlasy či dlouhý cop doplní věneček z květin, bude dojem naprosto dokonalýA pokud rozpuštěné vlasy či dlouhý cop doplní věneček z květin, bude dojem naprosto dokonalý