Máte alergii na plasty? Pak volte nábytek ze dřeva

Současná doba se někdy označuje trochu nadneseně jako doba plastová. Tímto termínem četní odborníci poukazují na přehnané používání tohoto materiálu. Z umělé hmoty se totiž dnes vyrábějí i předměty, které dříve byly výhradní doménou přírodnin. Máte všeho toho plastu okolo sebe dost? Zkuste se vrátit ke kořenům a pořiďte si výrobek z přírodního materiálu alespoň tam, kde je to možné. Třeba dřevěný nábytek odvede skvělou službu nejen v interiéru, ale i na zahradě…

Plastu vstup do domu zakázán

Nedovedete si svou domácnost bez pořádného dřevěného nábytku představit? Vězte, že mnoho z nás podobné představy nesdílí a stále více se uchyluje k dostupnějším plastovým variantám. Majitelé plastových kousků na tomto materiálu oceňují zejména nízkou cenu a hmotnost, snadnou udržovatelnost povrchu a také fakt, že nabízí prakticky neomezené množství barevných a designových variant. Bohužel však často dochází k opomenutí jednoho významného negativa – za málo peněz nelze očekávat ani dlouhou životnost, ani odpovídající nosnost.

I proto doporučujeme poohlédnout se raději po pravém dřevu. Ano, občas mu budete muset dodat potřebnou péči v podobě ošetřujících přípravků a šetrného čištění. I sebemenší komoda se bohužel docela pronese a vzhledem k omezenému množství vhodných dřevin lze očekávat povětšinou odstíny hnědé barvy. Odměnou vám však bude dlouhá životnost a skutečné teplo domova, jaké žádná umělotina vykouzlit nedovede.

 

Dřevěný zahradní nábytek potřebuje náležitou péči. Odměnou vám bude pohodlí i zdání luxusu. Dřevěný zahradní nábytek potřebuje náležitou péči. Odměnou vám bude pohodlí i zdání luxusu.


Dřevo na zahradu? Ano, ale…

Možná vás teď zajímá, jak vyřešit nákup zahradního nábytku, který je přeci jen vlivům přírody vystaven intenzivněji než doma. Plast se možná jeví jako zajímavá alternativa. Za jeho pořízení zaplatíte zhruba desetkrát méně než za jakýkoliv jiný materiál. Údržba spočívá v pravidelném opláchnutí hadicí. Robustnější jedinci ovšem musí počítat s tím, že brzy skončí na zemi. A co si budeme povídat, spojení chatrného plastového těla s křiklavými barvami nebude na vaší luxusní terase vypadat příliš k světu.

Máte-li dostatek financí a zahradní nábytek se u vás neztratí, zvažte i v tomto případě investici do dřeva. Pravidelné údržbě a očistě se sice nevyhnete, ale aspoň se nebudete muset bát zranění, případně vás nezaskočí udivené pohledy návštěvy. Pozor si dávejte hlavně na déšť, které dřevo nesnáší příliš dobře a na povrchu se mohou vytvořit nevzhledné mapy.


A co takhle exotiku?

Holdujete luxusu a nechcete se o zahradní nábytek příliš starat? Vězte, že existuje celá řada exotických dřevin, s nimiž déšť nic nedělá, neboť jsou na něj z tropického pásu zvyklé. Za zmínku stojí zejména teakové dřevo, které sice patří k nejdražším na trhu, svými vlastnostmi však všechny běžně dostupné materiály několikanásobně překonává. Teakový nábytek může klidně zůstat venku po celé zimní období a nic s ním neudělají ani vydatné deště. Jediná změna spočívá v oxidaci, která se projeví ztmavnutím.

 

 

 

Zdroje:
https://www.magazinzahrada.cz/dreveny-nebo-plastovy-zahradni-nabytek-presne-pro-vas/
https://zena.aktualne.cz/bydleni/zahradni-nabytek-kovovy-plastovy-nebo-drevo/r~i:article:777695/
https://ezinearticles.com/?Wooden-Furniture-Vs-Plastic-Furniture&id=1368392