Poznejte Beskydy v zimě

Pravidelně každý měsíc jezdívám do Beskyd, abych si vyčistil hlavu. Nejraději mám tuto krajinu v zimním období, protože z hor vane ledový vítr, který mě osvěží jak na těle, tak na duchu.

Ostravice

Pokud chcete navštívit nejvyšší horu Beskyd (Lysou horu 1 323 m n. m.), tak vám doporučuji začít ve městě Ostravice, kam můžete přijet vlakem, nebo autobusem a následně pokračovat na Lysou horu. Pokud jedete autem, můžete se z Ostravice svézt až k parkovišti, které je u hotelu Sluníčko a zkrátit si tak túru.

Z Ostravice se můžete také vydat pěšky opačným směrem a vyjít druhou nejvyšší horu Beskyd (Smrk 1 276 m n. m).

Výstup a sestup zpátky do Ostravice trvá u obou hor přibližně 4 hodiny. V zimním období však dávám přednost výstupu na Lysou horu, na jejímž vrcholu se nacházejí dvě horské restaurace. Vaří zde skvělá jídla a můžete si dát také teplý čaj. Na vrcholu Smrku nic podobného nenajdete, což může být na druhou stranu výhoda, protože zde potkáte mnohem méně lidí.

Máte-li rádi pivo, tak na zpáteční cestě do Ostravice navštivte Beskydský pivovárek. Můžete zde ochutnat jeho vyhlášenou klasiku – Beskydský ležák. V nabídce naleznete také Zbuj polotmavý ležák či Beskydské hořké. Pokud máte rádi ovocná piva, vyzkoušejte i Borůvkový, Višňový nebo Brusinkový ležák.


Rožnov pod Radhoštěm

Z Rožnova pod Radhoštěm můžete jít pěšky na horu Radhošť (1 120 m n. m), která je sedmou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd. Na sedlu této hory se nacházejí Pustevny (1 018 m n. m.), což je bývalý klášterní komplex, kde do roku 1874 žila komunita mnichů. Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu z konce 19. století.

Hora Radhošť je opředena pohanskou mytologii a naleznete zde sochu slovanského boha Slunce, hojnosti a úrody – Radegasta. Na Pustevnách se prodávají nejrůznější ručně dělané suvenýry, mezi nimiž soška zmíněného slovanského boha rozhodně nemůže chybět.

Ani Rožnov pod Radhoštěm nezklame pivní nadšence. Své sídlo zde má Rožnovský pivovar, který vaří opravdu skvělé pivo. Za sebe můžu doporučit polotmavý Speciál Rotschild 13°. Toto pivo získalo v roce 2016 zlatou pivní pečeť a první místo v Jarní ceně sládků. Pivovar nabízí také další piva, jako jsou Světlý ležák Radhošť 11°, Medový speciál, nebo si můžete dát Světlý speciál Popper 16°. Tedy za předpokladu, že holdujete silnějším mokům.

Beskydské hory v zimě

Ačkoliv i v zimním období je v těchto horách velmi rušno, rozhodně je stojí za to navštívit. Zdejší krajina totiž připomíná pohádku o Mrazíkovi.

Sněhem zaváté stromySněhem zaváté stromy

 

Potkat můžete také spoustu otužilců, kteří vybíhají hory v kraťasech. Nejednou se mi stalo, že jsem potkal pána běžícího bez trička, jen v trenkách.

Na Lysé hoře se na vás nikdo nebude dívat jako na blázna, pokud se rozhodnete ji v zimě vyjít jenom v kraťasech, nebo trenkáchNa Lysé hoře se na vás nikdo nebude dívat jako na blázna, pokud se rozhodnete ji v zimě vyjít jenom v kraťasech, nebo trenkách

Když vyjdete brzy ráno (nejpozději v 7:00), nejenom, že nepotkáte tolik lidí, ale uvidíte také nádherné východy slunce obestřené zimním závojem.

Z cesty na Lysou horuZ cesty na Lysou horu

 

Beskydy v zimním období jsou nádherné a máme je za humny. Když svůj výlet zakončíte s korbelem skvělého piva u krbu jedné z pivovarských restaurací, budete se cítit jako v ráji.