Kvalitní materiál stojí na začátku každého výrobního procesu. Pokud jde navíc o produkci rustikálního nábytku a doplňků, je zapotřebí sáhnout po vhodných stromech a keřích. Pokračování našeho seriálu o dřevinách věnujeme trojici listnáčů, které mnohdy bývají neprávem přehlíženy. O to více vás mohou překvapit. Jedná se o vrbu, jilm a ořech.
Ne každá vrba musí být smutná
Pravdou je, že vrbu nebudeme vídat na předních místech katalogů s nabídkou nejnovějších postelí nebo skříní. Její dřevo se nepyšní vysokou odolností, nosností ani pevností. Pro svůj specifický charakter je používáno jako základ zahradního nábytku či nejrůznějších doplňků do domácnosti. V posledních letech se jeho obliba blíží exotickému ratanu.
Milujete poklidné sezení u praskajícího krbu? Kupte si k němu košík na dřevo z vrbového proutí. Dáváte přednost posedávání na zastřešené terase? Vybavte ji proutěným nábytkem, který vkusně, a přitom velmi efektivně, podtrhne váš životní styl. A jelikož proutí lze lakovat různorodými barvami, nemusíte se obávat, že by zvolený kousek nezapadl.
S jilmem jako ve srubu na horách
Že jste nikdy neslyšeli o jilmovém dřevu? Jestliže často přespáváte v horských chatách, možná jste dokonce nalezli útočiště v posteli vyrobené z tohoto dřeva. Právě jilm je totiž zdaleka nejblíže klasickému pojetí masivního dřevěného nábytku. Toto světlehnědé, houževnaté, tvrdé a trvanlivé dřevo totiž vyniká velkým množství nerovností a různobarevných letokruhů. Taková kresba jen podtrhne rustikální vzhled.
Masivní postele a nábytek z jilmu se pyšní minimální životnosti 30 let, a to i při nedostatečné péči. Cenově se pohybuje ve vyšších patrech, což je možná příčina toho, že tuto dřevinu mnoho lidí ani nezná. Druhý, mnohem smutnější, důvod spočívá ve skutečnosti, že většina jilmových porostů byla zdecimována těžbou a nemocemi.
Ořech nejen k jídlu
Louskáte rádi ořechy? Potom vězte, že stromy lze využít nejen jako zdroj oblíbených plodů, ale i jako materiál pro výrobu vysoce kvalitního nábytku. Ořechy jsou obecně velmi ceněné a o pokácené starší stromy mají obrovský zájem dýhárny a truhlářské dílny. Hnědá barva dodává materiálu jeho specifický vzhled. Samotné dřevo kombinuje vysokou odolnost a pevnost se snadnou opracovatelností.
Ořech se používá zejména pro výrobu komod, knihoven, masivních stolů a postelí. Největší oblibě se těší u milovníků historizujících nábytků. V dřívějších dobách totiž vybavení z ořechového dřeva nechybělo v prakticky žádném panském sídle.
Zdroje:
https://www.extra-nabytek.cz/clanky/druhy-dreva-na-nabytek
https://www.sofareal.cz/16-interier-a-zahrada
https://www.malvarosa.cz/content/38-brestove-drevo
https://www.zlutahala.cz/postele-z-jilmoveho-dreva
https://www.pkinterier.cz/luxusni-nabytek/nabytek-orech.html