Už od počátku věků se člověk věnoval tvorbě uměleckých předmětů. Jednou z nejoblíbenějších kratochvílí byla i ozdobná úprava dřeva. A tak se zrodilo řezbářství – řemeslo, jehož mistrovská díla obdivujeme dodnes.
Časy se změnily, věci již nemusíme vyrábět, vždyť stačí zajít do obchodu a všechno si koupit. Zamyslete se však sami, zda vám na vašem letním sídle, uprostřed přírody, nechybí efektivní využití volného času. Řezbářství je totiž přímo jako stvořeno k tomu, aby se stalo vhodným koníčkem na chalupu. Následující článek jsme připravili proto, abychom každému milovníkovi dřeva dodali odvahu. Vždyť začít je tak snadné.
Co k řezbářství potřebuji?
Jistě teď mnohým na mysl vytanuly apokalyptické obrazy přijíždějící sanitky a dlouhé cesty do nemocnice s vážným poraněním. Základy však zvládne každý, kdo má potřebnou trpělivost. K tomu, abyste si vytvořili své vlastní artefakty potřebujete jen dvě věci – dřevo a adekvátní nástroj.
Jaké dřevo zvolit?
Bez dřeva to v řezbářství zkrátka nepůjde. Zpočátku rozhodně používejte měkčí materiál, který se snadněji tvaruje. Existuje několik druhů dřeva vhodných pro začátečníky. V prvé řadě musíme zmínit lípu, oblíbený strom všech středověkých řezbářů. Lípové dřevo je měkké, snadno opracovatelné, bez zbytečných suků a nerovností. Velmi podobnými vlastnostmi se vyznačuje i borovice. Její zásadní nevýhodou je ovšem jen omezená možnost provedení detailů a větší sukovitost. Američtí řezbáři potom upřednostňují balzové dřevo. Ačkoliv v našich podmínkách nebývá časté, je ceněno pro svou dobrou tvárnost, nízkou hmotnost a přívětivou cenu. V případě, že řezbářství provozujete pouze jako koníček na chalupě, postačí vám i kusy nalezené někde v blízkém lesíku. I z na první pohled nevzhledného špalku může pod vašima rukama vzniknout mistrovské dílo.
Dobrý nástroj je základ
Pro efektivní řezbařinu potřebujete odpovídající pracovní náčiní. Základ představuje kvalitní nůž, ačkoliv v začátcích může stejně dobře posloužit i klasický kapesní nožík. Náročnější jedinci mohou zvolit i kompletní řezbářskou sadu. Ta čítá hned několik různých speciálně zahnutých nožů, určených pro různorodé druhy úprav. Pokud plánujete vytvořit velkou dřevěnou fresku, neobejdete se bez dalších nástrojů, jako jsou pila, hoblík či dláto. Jedinci, kteří chtějí tímto koníčkem strávit jen pár nudných dní na chalupě, si však s nožem plně vystačí.
Tři zlatá pravidla
Ačkoliv řezbářství nepatří k nebezpečným koníčkům, ostražitosti není nikdy dost. Při práci nezapomínejte na tři základní pravidla:
Trpělivost růže přináší
Nikam nespěchejte, tvoříte přeci pro radost a nepotřebujete nikoho přesvědčit o svých dovednostech. Na poleně potřísněném krví budete nadále tvořit jen obtížně.
Nástroj ostrý jako břitva
Každé náčiní vždy dostatečně naostřete. Bude se vám s ním lépe pracovat, a navíc významně snížíte riziko, že by se po dřevě smýklo. Co by se v případě takového smýknutí stalo asi nemusíme zdlouhavě popisovat.
Začátečníci vždy s rukavicemi
Nikdy se nevyplatí začínat tvořit bez náležité ochrany. Jestliže do tajů řezbářství teprve pronikáte, navlékněte si rukavice. Práce sice nebude tolik pohodlná, ale vyhnete se hlubokému poranění při nehodě. Tak šťastné řezání! Ačkoliv se vám zpočátku může zdát, že řezbářství je jen obtížná dřina s nejistým výsledkem, opak je pravdou. Až budete v ruce držet svou první dekorační sošku, zcela jistě změníte názor. Využít ji můžete třeba k ozdobení interiéru chalupy či chaty.
Zkuste si ozdobit dřeváky
Na chatu se hodí pohodlná obuv. Dřeváky se u nás vyráběly už dávno v minulosti. Přečtěte si o stručné historii dřeváků a inspirujte se pro vlastní ryteckou kreativu.
Dřevěné betlémy
I betlémy u nás mají dlouhou historii a jsou oblíbeným předmětem tvůrčí činnosti.
Ty nejhezčí dřevěné betlémy si přitom můžete prohlédnout i Vy.
Pro rustikalni-bydleni.cz napsal Martin Kolář