Stručné dějiny rustikálního stylu

Rustikální nábytek nás vrací do dob těsného sepjetí člověka s přírodou. Ctí dávné tradice úpravy dřeva, kůže a kamene a snaží se je vhodně prolnout s dnešními moderními technologiemi. Víte ale, kdy vlastně rustikální styl jako takový vznikl? Proč vlastně spatřil světlo světa, a jak je možné, že pojmem rustikální rozhodně není možné označit každý kus starého nábytku? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete na následujících řádcích.

Zrozen v Asii, proslaven v Evropě

Píše se rok 1754 a v Anglii vychází publikace Edwardse a Darlyho zvaná A New Book of Chinese Designs. Autoři na více než 120 stranách plných nákresů nadšeně popisují čínský styl nábytku vyrobeného z ručně vytvarovaných přírodních materiálů. Jeho harmonie a svěžest stojí zcela v protikladu vůči tehdejším trendům ovlivněným nastupující průmyslovou revoluci a striktně racionálním myšlením.

Asijské kořeny rustikálního stylu brzy upadly v zapomnění. Vzhledem k obrovské oblibě, které se těšil na aristokratických dvorech ve Velké Británii a Francii bylo ovšem jasné, že svět jen tak rychle neopustí. Rustikální lavičky, křesla a stolky nejprve oživovaly zahrady a parky zámeckých pánů, brzy si ale nalezly cestu i do interiéru. Harmonicky navržený nábytek pomáhal vytvořit jedinečnou oázu klidu uprostřed každodenního shonu. V Británii za vlády královny Viktorie narůstala touha měšťanů obývajících stísněné a mnohdy velmi špinavé domy po návratu k přírodě, kterou mnozí opustili, když se vydávali za prací do měst. Rustikální nábytek ji pomohl alespoň trochu naplnit.

S nástupem moderního průmyslu došlo k rozšíření škály výrobních materiálů. Začaly se objevovat nové designové kreace a kombinace. Milovníci umění v této době dostali zajímavou myšlenku – proč nespojit kov a dřevo? Vždyť i kov je ve své podstatě přírodninou. A tak vznikly luxusní a dlouhověké kousky, v nichž jsou klasické dřevěné linie podpořeny pružnou a odolnou ocelí. V některých institucích a firmách po celé Británii dodnes můžete usednout do mohutného, zdobného křesla ze dřeva a kovu, které pamatuje více než 150 let.

Ze zámeckých zahrad a parků si rustikální nábytek brzy našel cestu i do interiéruZe zámeckých zahrad a parků si rustikální nábytek brzy našel cestu i do interiéru

 

Památka na starý americký západ

Netrvalo dlouho a rustikální nábytek si prostřednictvím emigrantů našel cestu také do Spojených států. Ostatně užívání přírodních materiálů zde má dlouhou tradici, stačí si vzpomenout na typická americká městečka 18. a 19. století. Vzhledem k odlišnému historickému vývoji zde styl nebyl spojen s aristokratickou výlučností, právě naopak.

Proč zrovna Spojené státy, v období 19. století nejrychleji rostoucí ekonomika světa, místo zrodu konzumní společnosti, propadly kouzlu venkovského stylu? Za vším stojí specifické kulturní dědictví země. Mnoho obyvatel její západní části si pamatovalo doby, kdy za hranicemi panovala divoká příroda. Nekonečné pláně, husté lesy a hory člověkem netknuté, plné nebezpečí, ale také nebeského klidu. Právě v průběhu 19. století již ale USA dosáhly Pacifiku a tento svět nenávratně zmizel. Kde jinde tedy měli lidé hledat harmonii přírody než v nábytku a vybavení domácnosti?

Konec 19. století byl navíc na americkém kontinentu spojen s vlivným hnutím transcendentalismu. Lidé si stále více uvědomovali své odtržení od přírody a závislost na technologiích a všeobecném pokroku. Někteří myslitelé proto volali po návratu ke kořenům. Také zde je možné hledat kořeny nehynoucí záliby ve všem přírodním, která je mnohým Američanům vlastní dodnes.

Mnoho obyvatel její západní části si pamatovalo doby, kdy za hranicemi panovala divoká přírodaMnoho obyvatel její západní části si pamatovalo doby, kdy za hranicemi panovala divoká příroda

 

Nábytek pro 21. století

Na počátku 20. století začal rustikální styl pronikat ze sídel šlechty a zámožné buržoazie i do domácností hůře situovaných obyvatel. Vznik nových stolařských dílen specializovaných v této oblasti pomohl zlepšit dostupnost a snížit cenu rustikálního nábytku. Významným motivem zůstávala i potřeba těsnějšího sepjetí s přírodou, kterou pociťovali zejména lidé ve velkých městech.

Vlastností rustikálního nábytku, mezi něž patří dlouhá životnost, stálost, snadná údržba a zdobnost, si všimly též státní instituce a firmy. Začaly jím být vybavovány parky, zahrady, muzea, recepce, ale také čekárny na úřadech či nádražích. Lidé tak byli takřka na každém kroku konfrontováni se skvěle vypadajícími kousky, které doslova volaly po pořízení do bytu.

Ani masivní nástup strojově vyráběného, levného nábytku dostupného v nejrůznějších barvách, nic nezměnil. Rustikální nábytek úspěšně přežil turbulentní 20. století a dá se říci, že na dosažení vrcholu obliby ještě čeká. V souvislosti se stále silnějším hlasem milovníků přírody se dá očekávat, že nastoupený trend bude s největší pravděpodobností ještě sílit.

Rustikální nábytek umožňuje vytvořit dokonale harmonický svět, kde se snoubí příroda s moderní technologiíRustikální nábytek umožňuje vytvořit dokonale harmonický svět, kde se snoubí příroda s moderní technologií

 

Rustikální nerovná se staré

Mnozí mají tendenci jako rustikální označovat vše se starším datem výroby. V tomto případě se ovšem dopouštějí poměrně výrazného omylu. Pojem rustikální lze totiž do běžné mluvy přeložit jako venkovský a nemá vůbec co dělat s věkem. Jedná se o nábytek, který svými tvary a provedením připomíná klasické vybavení statků, srubů či venkovských stavení.

Zatímco se můžete setkat s rustikálním stolem z roku 2018, jeho naleštěný, zlatem zdobený, barokní protějšek ze 17. století jako rustikální označit nelze. V tomto případě by se naopak mělo použít označení starožitnost.

 

Zdroje:
https://www.lalunecollection.com/blog/rustic-furniture-a-history/
https://www.britannica.com/art/rustic-style
http://myhistoryfix.com/interiordesign/rustic-furniture-taming-nature/
https://www.housebeautiful.com/design-inspiration/a23937828/rustic-design-style/
http://www.logfurnituredirectory.com/history_of_rustic_furniture.htm
https://refinedelements.com/rustic-furniture/
https://carverjunkcompany.com/blogs/carver-junk-company/primitive-rustic-antique-vintage-whats-the-difference