Jak připravit ovocné stromky na zimu

Podzim je období, kdy se příroda připravuje na odpočinek. Některým ovocným stromům je ale potřeba před zimním spánkem trochu pomoci.

I vaše stromy se potřebují uložit ke spánku

Nejen mnohá zvířata, ale i stromy se ukládají k takzvanému zimnímu spánku. Zatímco my se v říjnu a listopadu kocháme krásami barevného podzimu, stromy právě prožívají poměrně náročné období. Proč vlastně listy ztrácejí svou zelenou barvu a místo ní přichází ke slovu žlutá, červená a odstíny hnědé? Zelené barvivo se pomalu stěhuje z listů do kořene a v listech zůstávají karoteny a další barviva, která jsou v létě barvivem zeleným zcela zastíněna. Strom si tím uchovává nezbytné živiny, které bude potřebovat pro jarní probuzení. Postupně se také zbavuje veškeré listové plochy, která by se pro něj stala zátěží. Listí by v zimě pochopitelně zmrzlo.

Les se na zimu bez problému připraví sám, na zahrádce je ale nutné stromkům tak trochu pomoci. Nejprve skliďte veškerou úrodu, i tu, která už nestihla dozrát a je v podstatě k nepotřebě. Plody, které by jinak hnily na stromě nebo pod ním, by mohly kolonizovat nebezpečné bakterie. Kromě plodů je vhodné shrabat spadané listí. Některé druhy dobře poslouží jako izolace kořenů, ne všechny se však k tomuto účelu hodí. Jestliže máte třeba ořešák, jeho spadané listí zlikvidujte. Nejlepší ochranu kořenů ovocných stromů poskytne listí dubové a bukové.

Prořezávání stromkůProřezávání stromků

Na jaké ovocné stromky se na podzim vydat s pilkou?

Na podzim je vhodné některé stromy prořezávat. Ovšem ne všechny, a ne příliš radikálně. Strom není zapotřebí „oholit“, ale spíše jen zbavit suchých větví, které by jej zbytečně zatěžovaly. Prořezávejte také stromy, které jsou příliš obdařené větvemi. Na jaře by se k nim nedostávalo dostatečné množství světla a strom by neměl sílu na vyrašení mnoha pupenů, což by logicky zapříčinilo neuspokojivou úrodu. Jestliže si nejste jisti, které stromy na zimu prořezávat, řiďte se následujícím jednoduchým pravidlem:

Prořezávají se peckoviny – slivoň, třešeň, broskvoň, meruňka. Stromy plodící peckoviny natahují mízu zpět do kořenů. Pokud bychom je neošetřili vhodným zástřihem, byla by ohrožena jejich samotná existence.

Neprořezávají se jádroviny – jabloň a hrušeň si počkají na své ošetření a zkrášlení až do jara.

Rozdíl je také ve způsobu prořezávání. Zatímco u „jarních“ stromků můžete být razantnější, u těch „podzimních“ je na místě opatrnost. Ovocné stromy se zařezávají v místě, kde dochází k větvení nebo hned nad pupenem. Liší se také způsob prořezávání mladých a starších stromků. U mladých se aplikuje takzvaný „výchovný řez“, jehož prostřednictvím se dosahuje optimálního vzrůstu. Vzrostlé a plodící stromy zbavte pouze suchých a nepotřebných větví. Radikálněji si můžete počínat u stromů zanedbaných a neopečovávaných, kterým se po prořezání vrátí jejich životní síla.

Každopádně již na jaře poznáte, jestli jste si počínali správně. Řezy rozsáhlejšího charakteru (nad 3 cm) raději ošetřete vhodným přípravkem.

Sadba v Bílých KarpatechSadba v Bílých Karpatech

Přemýšlíte nad tím, že svou zahrádku obohatíte o další dřeviny?

Potom vězte, že podzim představuje ideální období. Půda je po zimě většinou dobře zavodněná, a tak má mladý stromek velké šance zakořenit. Před výsadbou je ale nutné mu nový domov připravit. Do jámy, jeho budoucího stanoviště, nasypte vhodné hnojivo. Po zasazení stromku hlínu dobře udusejte, jinak hrozí, že rostlina začne od kořenů plesnivět.


Chraňte své stromky před zvířaty i předčasným probuzením

Důležitou roli hraje také ochrana před zvěří. Lesní zvířata strádající hladem se totiž do chutné kůry stromů ráda pustí. Řešení je jednoduché. Strom omotejte pletivem nebo fólií a do lesa doneste zvířatům na zub něco jiného.

Počasí je nevyzpytatelné. Jestliže se obáváte předčasného probuzení stromků, pokud by nastalo v zimě teplejší období, natřete kmeny vápnem. Bílá barva odráží sluneční paprsky a vaše stromky se tak probudí až ve správný čas.