Základ každé chalupy? Přeci stůl

Stůl býval pro naše předky srdcem každého gruntu i venkovské chaloupky. Stůl byl svědkem téměř všech rodinných událostí. Jak vybírat tento nábytek dnes?

Masivní stůl z dílny UNIS-NMasivní stůl z dílny UNIS-N

Jak vybrat ten správný stůl na chalupu

Pokud byste se zeptali některého sedláka z dřívějších dob, kterou část interiérového zařízení považuje za nejdůležitější, pak by jistě odpověděl, že je to stůl.

 

  • U stolu se scházela celá rodina k jídlu i jednání.

  • U stolu se projednávaly také sňatky i pohřby.

  • Stůl byl také svědkem rozhodování o rozdělení prací na další den.

 

Nebylo prostě důležitějšího místa nežli rodinný stůl. Také proto to byl opravdu „bytelný“ kus nábytku. Není tedy nic výjimečného, pokud je právě stůl tím kouskem nábytku, který se v koupené nebo zděděné chalupě zachoval. Vzhledem k tomu, že sloužil skutečně do roztrhání těla, jistě utrpěl sem tam nějaký ten šrám. A teď už záleží jen na Vás, jestli jeho jizvy necháte tak anebo ho zrenovujete. POZOR – pokud máte sebemenší podezření, že by mohl být cenný, nepouštějte se do jeho opravy sami. Tím by navždy ztratil svou historickou hodnotu.

Kuchyně z dílny UNIS-NKuchyně z dílny UNIS-N

Stůl vybírejte opravdu pečlivě

Ti, co takové štěstí nemají a žádný stůl společně s chalupou nezískali, si ho musí jednoduše obstarat. Je to ale tak jednoduché? První, nač se jistě zaměříte, je jeho tvar a s tím související velikost.

 

Jestliže jsou Vaše prostory omezené, pak se asi budete muset vzdát představy o kulatém stolu. Ten totiž vyžaduje mnohem více prostoru nežli například obdélníkový.

Dalším kritériem je, kolik se u něj bude pravidelně scházet strávníků. Bude-li čas od času početnější osazenstvo, pak se vyplatí investovat do stolu rozkládacího. V běžných dnech nebude zbytečně překážet a v případě návštěvy se jednoduše upraví do větší velikosti.

 

Další otázkou bude materiál, a tudíž i celkový vzhled. Jídelní stoly na chalupy jsou většinou vyrobeny z masivu nebo mají dýhovanou úpravu. Někteří majitelé venkovských stavení nedají dopustit právě na masiv. Takto bytelný stůl totiž dovede skvěle dotvořit tu pravou atmosféru staročeského „gruntu“ a bude sloužit dlouhá léta nejen vám, ale i dalším generacím.

 

Pokud se rozhodnete pro nějakou levnější variantu, pak zvolte například lamino. Výhodou je, že nebudete muset jeho údržbě věnovat příliš času, a přesto bude stále vypadat dobře. 

Světlá kuchyně z dílny UNIS-NSvětlá kuchyně z dílny UNIS-N