Zařiďte si ložnici podle Feng shui

Ložnice je důležitou součástí domova, je stejně tak významná jako mozek pro lidský organismus. Proto je velmi podstatné udržovat zde pozitivní energii v souladu s Feng shui. Zdravá ložnice musí být větraná, osvětlená denním světlem a měly by zde převládat jemné a uklidňující barvy.

Feng shui (nebo také Feng šuej) je tradiční učení pocházející z Číny. Klade si za cíl vytvořit harmonické prostředí využitím energie prostoru a osob. Věří, že neživé předměty, jako například nábytek, mají svou energii a záleží tak jen na nás, jak s ní naložíme. Zásady Feng shui nám pomáhají prolínání těchto energií využít v náš prospěch. Uplatnění nachází při rekonstrukcích, úpravách i budování objektů, kanceláří, domů, bytů a dalších prostor. Učení lze použít všude tam, kde se člověk chce cítit co nejlépe, odpočinout si nebo dosáhnout dobrých výsledků.

Jak zařídit Feng shui ložnici?

Umístění nábytku a postele

Úkolem ložnice je přinášet pocit svěžesti a volnosti, které však utlačuje velké množství nábytku v místnosti. Prázdnou místnost zkuste doplnit květinami s kulatými listy, lampičkami či obrazy s uklidňujícími motivy.

Nejdůležitější je poloha postele, proto byste ji měli do místnosti umístit jako první. Vhodné je situovat čelo postele k pevnému bodu (ideálně ke stěně, popř. k většímu kusu nábytku). To ovlivňuje pocit jistoty a opory. Pocit bezpečí taktéž podpoříte tím, že vleže uvidíte na vstupní dveře. Pozor však na směrování čela postele přímo proti dveřím či oknu. Přivádí to ke spícímu negativní energii, časté nemoci a psychické problémy. V poslední době stoupá obliba ložnice v podkroví. Zde dbejte zejména na to, aby se postel nenacházela pod šikmou střechou a nevyvolávala tak pocit stísněnosti a utlačování.

Čelu postele svědčí nejlépe pevný bodČelu postele svědčí nejlépe pevný bod

Prostor kolem postele

Energie proudí lépe v případě, že se v bezprostřední blízkosti postele nenachází další kusy nábytku. Stačí, když noční stolek posunete o pár centimetrů dále od postele. To platí i pro skříně. Nad postel neumisťujte lampy, poličky, lustry ani zrcadla. Jen tak si dopřejete klidný a ničím nerušený spánek. Obrazy v ložnici by neměly obsahovat depresivní motivy, zvolte spíše uklidňující výjevy, například přírodní scenérie a rostliny.

Minimalizujte počet předmětů u posteleMinimalizujte počet předmětů u postele

Barvy a osvětlení

Do ložnice jsou vhodné barvy jemné, klidné a matné, například šedá, béžová a další neutrální odstíny. Určitě se vyhněte sytým a jasným barvám, jako je červená či oranžová, které mají velmi aktivní energii, mohou narušovat klidný spánek a způsobovat podrážděnost.
Myslete také na vyváženost světla. Přes den nechte do místnosti proudit denní světlo. Příliš tmavé či špatně osvětlené prostory mohou způsobit deprese, jelikož naše smysly nejsou v takových místnostech v klidu. Světlo je velmi důležité, jelikož přináší pozitivní energii. V ložnici mějte alespoň jedno velké světlo, neumisťujte ho však přímo nad postel. Nesmí chybět ani lampička či stojací lampa. Vhodnější je měkčí světlo.

Příjemné světlo uklidní psychikuPříjemné světlo uklidní psychiku

Rušivé elementy

Lidé často v ložnicích vytvářejí kouty s počítačem či televizí, místo odpočinkových zón tak vznikají přetechnizované místnosti a to není dobře. Technika – televize, radiobudíky, počítače a rádia – vytváří elektromagnetické pole, které vysílá negativní tok energie. Z ložnice by všechny tyto přístroje měly zmizet. Odstraníte tím také bolesti hlavy, nepravidelný srdeční tep, poruchy spánku a další potíže způsobené technikou nacházející se v blízkosti postele. Pokud je v ložnici potřebujete, přesuňte je alespoň co nejdále od místa, kde spíte.

S technikou v ložnici opatrněS technikou v ložnici opatrně

Manželská pohoda

Ložnice je místnost nejen odpočinková, ale také intimní. Měla by být zařízena tak, abyste v ní s partnerem trávili čas rádi. Příjemnější atmosféru navodíte například nákupem měkkých textilií, vonných svíček, olejů a jiných drobností, které mohou podpořit lásku a důvěru. Umístěním párových předmětů, jako třeba párových matrací, fotografií, květin a dalších dekorací, významně posílíte energii celého prostoru. Čerstvou energii dodáte pokoji řezanými a kvetoucími rostlinami. Určitě se vyhněte umělým květinám.

Párové předměty se doporučují i lidem bez partnera. Zbavte se zbytečných předmětů a dárků od bývalých partnerů, které vnášejí do domova negativní energii a jsou důkazem toho, že se neumíte odprosit od minulosti.