Bydlete ve srubu nebo v roubence

V České republice jsou čím dál více v oblibě sruby a roubenky ať už pro trvalé bydlení či rekreaci. Jaký je rozdíl mezi srubem a roubenkou? Jsou tyto dřevěné stavby vhodné pro moderní bydlení? Historie nepříliš vzdálená říká, že ano. Od doby našich prababiček a pradědečků se život obyvatel výrazně změnil a s tím i požadavky na moderní, ale přesto venkovský styl bydlení.

Srub s okolními budovami ze dřevaSrub s okolními budovami ze dřeva

 

Rozdíl mezi srubem a roubenkou

 

I přesto, že se v obou případech jedná o dřevostavby, jsou mezi nimi rozdíly, které jsou znát už na první pohled. Jedním z rozdílů je například tvar klád, ze kterých jsou postaveny. Spojování v rozích je také odlišné a způsob výroby taktéž. 

Sruby nejsou typickými stavbami na našem území. Jejich historie sahá až do doby bronzové v zemích s drsnější zimou. Za první stavitele jsou považováni Norové a Finové. Při plavbách mimo Evropu přenesli své znalosti do Kanady a Spojených států. 

Někdy je se stavbou srubu úřední problém, protože narozdíl od roubenky není mezi tradičními stavbami, a tak se někteří uchylují ke stavbě „sroubenky”, což je kombinace  srubu a roubenky. Z vnějšku stavba vypadá jako roubenka a vevnitř jako srub.

Roubenky patří do našich končin již mnohá staletí. Nejstarší vesnické roubenky u nás pocházejí z konce 15. století, kdy se na stavbu používala dřeva jehličnatých stromů. Kde nebyly k dispozici jehličnaté lesy, stavěly se roubenky z dubu. Aby byly chalupy dobře izolované, do spár mezi kládami se vkládala jílovitá hlína smíchaná se slámou. 

Společným rysem obou dřevostaveb jsou srovnatelné náklady na vytápění. 

RoubenkaRoubenka
Patrová roubenkaPatrová roubenka

 

Sruby

Sruby patří mezi časově a technologicky náročnější stavby. Srub je možné přirovnat například ke stavebnici z lega. Hlavními konstrukčními prvky srubu jsou kulatiny o průměru 30-40 cm. Nejprve je potřeba takovou stavebnici skompletovat a složit ve výrobní hale nebo areálu. Poté se stavebnice rozebere a dopraví na pozemek budoucího majitele a opět zde složit. 

Výroba srubu probíhá výhradně manuálně. To neznamená, že řemeslníci pracují s dlátky a hoblíky, ale nejdůležitějšími pomocníky jsou kromě ručního nářadí motorové pily. 

Výroba srubů je výhradně ze surového odkornatěného dřeva a tak musí budoucí majitel počítat s postupným sesedáním stavby během vysychání dřeva a s různými zvukovými efekty, jako je občasné praskání dřeva, jimiž je proces doprovázen. Srub je obyvatelný přibližně za půl roku od seskládání.

Sruby se řadí mezi nízkoenergetické stavby, protože se vyznačují velmi přívětivými tepelně izolačními vlastnostmi a vynikají příjemným vnitřním klimatem.

SrubSrub
Výroba srubuVýroba srubu
SrubSrub

 

Roubenky

Výroba roubenky probíhá na CNC (obráběcím) stroji. Celkový model roubenky se sestavuje v počítačovém programu a obráběcí centrum vyrobí všechny součásti včetně spojů. S tím souvisí také architektura elektroinstalací, rozvody vody a podobně. Montáž roubenky pak probíhá až přímo na pozemku klienta. 

Roubená stavba se skládá vrstvením vodorovných trámů a vazby těchto trámů tesařskými spoji. Stěna tradiční roubenky se skládá z hranatých trámů, které jsou vyrobeny z jednoho kusu masivního dřeva. Konstrukce roubenky může být doplněno o hliněné nebo zděné části stavby. Konstrukce roubenky je velmi podobná jako srub.

Při stavbě roubenky se můžete setkat s potížemi na stavebním úřadě, protože podle legislativy není splněn požadavek na prostup tepla mezi jednotlivými masivními trámy. 

Roubenku lze konstruovat z čerstvého dřeva, ale protože toto dřevo obsahuje vyšší podíl vody, je tedy náchylnější k napadení dřevokaznými houbami, plísní a škůdci. Po vystavení roubených stěn je potřeba počítat s vysycháním dřeva a i změnami při sedání stavby. To může trvat i celý rok. 

 

Naopak moderní roubenky jsou konstruovány z lepeného dřeva ve tvaru hranolů. Díky nízké vlhkosti lepených hranolů dochází k menším změnám než u čerstvého dřeva a tak se i zkrátí doba sedání stavby. Při použití hranolů z lepeného dřeva je sníženo riziko napadení dřevokaznými houbami a plísní.

Roubenky se také staví přímo s izolací, která může být vložena mezi dvě tenší roubené stěny, tvořené z lepených hranolů. Izolace umožňuje dýchání stavby. Izolace může být konopná, dřevovláknitá nebo také z minerálního vlákna. Roubenka i s takovou konstrukcí vypadá stále tradičně jak zvenčí, tak zevnitř. 

 

RoubenkaRoubenka
RoubenkaRoubenka
Skládání obvodových zdíSkládání obvodových zdí
Spoje trámůSpoje trámů