Doplňky pro útulný domov

Každý z nás chce přijít domů a relaxovat. Útulnost vnímáme odlišně a proto univerzální návod, jak si vytvořit svůj útulný domov, neexistuje. Co udělat, změnit nebo doplnit, aby vám doma bylo dobře? Podělíme se s vámi o několik tipů, jak toho docílit.

V několika předchozích článcích věnovaným různým stylům bydlení, jako například hygge, skandinávský styl, nebo také provence, jsme zmiňovali příklady doplňků, které danému stylu dodají na autentičnosti a právě zmíněné útulnosti. 

Základem pro pohodové bydlení jsou neutrální interiéry. Ty mohou být dotvářené různými doplňky nebo solitéry v podobě výraznějšího nábytku. Cílem by mělo být, aby prostor nepůsobil nevkusně, chladně a nezabydleně. Přírodní materiály a odstíny pastelových barev jsou téměř vždy sázkou na jistotu. Pokud chcete vnést pohodu do vašeho domova, začít můžete obývacím pokojem, který lze zařídit například rustikálními doplňky

Polštáře a deky mohou být skvělou a praktickou dekorací.Polštáře a deky mohou být skvělou a praktickou dekorací.

Textilní doplňky

Pokud jste milovníky měkkých materiálů nebo jste zimomřiví, jistě oceníte na svém gauči pohodlné polštáře a deky různých velikostí a barev. Ať už zvolíte jednobarevný vzhled, abstraktní či geometrické motivy či extravagantnější produkty se střapci či bambulkami, polštáře by měly barevně korespondovat s gaučem i stylem interiéru. Doplňky by neměly být příliš výrazné, aby nepřebily vzhled interiéru. Volte tedy spíše střídmější barvy. Příjemnější atmosféru navodí záclony či závěsy. 

Koberce

Koberec mnoho lidí považuje za lapač prachu. V některých domácnostech se dokonce stává nežadoucím prvkem v interiéru. Koberec však nemá pouze estetickou funkci, zastává také funkci izolační. I malý koberec může příjemně zahřát na chodidlech, a proto je důležité zvolit pro vás co nejpohodlnější délku kobercového vlasu. Aby vám co nejdéle sloužil, je třeba při výběru dávat pozor na kvalitu materiálu. 

Koberce rozbijí jednotvárnost podlahy a zahřejí.Koberce rozbijí jednotvárnost podlahy a zahřejí.

Doplňky ze dřeva

Dřevo samo o sobě působí velmi uklidňujícím dojmem, a proto je výbornou volbou při zútulňování vašeho bydlení. Dřevo se snese s každým druhem interiéru. Můžete jej kombinovat s mnoha materiály, jako je třeba kámen, kov či sklo. Zvolit můžete jen dekorace a doplňky menších velikostí. Velmi oblíbené jsou různé boxy, například na kapesníky. Interiér skvěle ozvláštní i obyčejná mísa na ovoce.

Naaranžované květiny

Interiér krásně provoní a osvěží čerstvé květiny. Vybírejte spíše rostliny v květináčích, které déle vydrží. Umístit jej můžete nejen na okno, ale i na stůl či police. Ty větší se pak budou krásně vyjímat v rozích místnosti nebo u prázdných stěn. 

Čerstvé květiny provoní interiér a vnese do něj příjemnou atmosféru.Čerstvé květiny provoní interiér a vnese do něj příjemnou atmosféru.

Patříte mezi ty, kteří se zapomínají o své květiny starat? I pro vás máme tip. Čerstvé květiny vyměňte za ty umělé či sušené. Místnost sice neprovoní, ale poslouží jako pěkná dekorace. Dnes již existuje velký výběr umělých květin a mnoho z nich vypadá velmi věrohodně. Vy se nemusíte starat o zalévání a uklízení opadaného pylu či okvětních lístků a váš domov se zutulní. 

Vzpomínky v rámečcích

Fotografie stále patří mezi nejčastější a nejběžnější osobní dekorace. Můžete je postavit jen tak na poličky či skříňky, nebo z nich na zdi vytvořit koláže v různých tvarech. Nemusíte shánět stejné rámečky. Různé velikosti a styly vám dovolí experimentovat s tvarem, barvami či dekorem. 

Teplé světlo

Výběr světla je pro vytvoření útulného bydlení stěžejní. Teplé světlo se používá do místností, ve kterých chcete relaxovat. Pro získání příjemné atmosféry umístěte do vhodného zákoutí stojatou vysokou lampu. Do tmavé místnosti vneste dostatek světla menšími lampičkami umístěnými na stolku či policích. 

Útulného interiéru docílíte teplým osvětlením a barvami.Útulného interiéru docílíte teplým osvětlením a barvami.

Inspirujte se severským hygge, pro něž je základem vonná svíčka. Zvolit můžete svíčku v barvách interiérů a vytvořit z ní milou dekoraci. Byt provoní také aromalampa, která může být navíc relaxační účinky. Mějte k dispozici vždy více druhů vůni, které pak střídejte na základě vaší nálady a aktuálního rozpoložení. 

Využití bílé a černé barvy

Rovnováha mezi vybranými barevnými kombinacemi a materiály podpoříte střídáním černé a bílé. Bílá barva zařídí, že prostory budou vypadat opticky větší. Je také vhodná k prosvětlení prostoru, ale není jí potřeba hodně. Pokud je v interiéru příliš bílé, působí pak chladně a sterilně a vaším cílem je především pohodlí a dobrý pocit z vlastního bydlení.

Kombinace černé a bílé barvy působí velmi vkusně a útulně.Kombinace černé a bílé barvy působí velmi vkusně a útulně.

Černá barva nebo jiné tmavé barvy jsou vhodné na detaily, jako jsou rámečky obrazů, stínidlo lampy nebo třeba vázy. Ani s tmavými odstíny se to ale nesmí přehánět.  Kontrastními barvami pak nenásilně zvýrazníte některé drobnosti.