Kouzlo rustikálních obývacích pokojů

Rustikální styl v interiéru vykouzlí z každé místnosti oázu klidu a nostalgie. Pokud chcete vnést pohodu do své duše i domu, začít byste měli právě obývacím pokojem: místností, v níž trávíte nejvíce (bdělého) času a kam usazujete návštěvu.

Rustikál částečně, nebo zcela?

Obývák je to pravé místo, kde se vyřádit kombinováním více stylů. Nejen z ekonomických důvodů řada lidí volí do minimalisticky či industriálně laděného obývacího pokoje pouze jeden nebo dva venkovské prvky. Pár rustikálních kousků se k doplnění moderny hodí, ovšem opačně to může být oříšek. I když nejste právě bytový designér, přesto zkoušejte, kombinujte, vymýšlejte a bavte se.

 

Drobné změny obývacího pokoje dovedou zázraky

Hlavní slovo si v rustikálním pokoji bere masivní dřevo v různých barevných odstínech. Ovšem pokud plánujete zachovat zbytek domu v moderním stylu, pak stavební úpravy nepřehánějte. Výsledek potom může působit jako pěst na oko. Někdy stačí třeba jen obnažit trámy či místo sádrokartonových stěn použít palubky ze smrku.

 

Sedací textilní soupravou v přírodních barvách vnesete do prostoru nečekanou jemnost. Tkanina působí často příjemněji než chladná kůže. Oblíbené je zejména provedení v tmavě červené, hnědé, bílé, či naopak černé barvě. Třešničkou na dortu v podobě drobných dekorací či polštářků z modrotisku dotáhnete vzhled k dokonalosti. Tvarově se můžete inspirovat i holandským nábytkem. Přestože jde obvykle o soupravu z druhé ruky, potěší kvalitou, pohodlím, a navíc vydrží řadu let.

Textilní gaučTextilní gauč

 

Lustry zavěšené na propletených ocelových řetězech svým příjemným žlutým světlem zase provzdušní celou místnost. V kombinaci s jemnými, oblými liniemi vytvoří atmosféru anglického venkova. Do tmavších koutů se nebojte umístit stojaté lampy. Dodají pocit jistoty a opravdového domova.

Obývací pokoj s vintage prvkyObývací pokoj s vintage prvky

 

Vydejte se prošmejdit vaši půdu, bleší trhy nebo starožitnictví. Za přijatelné ceny zde najdete všemožné vintage dekorace a umělecké předměty, které doladí interiér a dodají mu osobitost. Vybírejte pečlivě a předem si promyslete jejich organizaci tak, aby obývací pokoj nepůsobil přeplácaně. Ačkoli v rustikálním interiéru hraje prim rozhodně dřevo, nebojte se ani skleněných či kovových doplňků.

Půdní nálezyPůdní nálezy

 

Z bytu ve městě venkovská chalupa

Pokud je vaším cílem „vrátit v čase“ celý byt nebo dům, začněte přemýšlet i o krbu. Oheň je element, který od pradávna lidi spojuje. U takzvaného rodinného krbu probíhala rodinná rada. Tento prvek vytvoří středobod obývacího pokoje. Dynamické plameny uchvátí zrak každé návštěvy, zaženou vlezlý chlad a provoní dřevem celý byt.

Jídelní kout s krbemJídelní kout s krbem

 

Po vzoru severských zemí můžete zaměnit široké pálené obklady na stěnu za tenčí variantu. Ideálním řešením jsou pálené pásky v terakotovém odstínu. Pokud si potrpíte na luxusu, volte pískovcové obklady. Abyste předešli optickému zmenšení prostoru, obložte jimi maximálně jednu stěnu.

Střídmost platí také u nábytku a barev. Někdy postačí dominantní sedací souprava, křeslo s výraznějšími odstíny a předložka. Vyzkoušejte a uvidíte, že méně je někdy více.

 

Stále vám v pokoji něco chybí? Možná to bude malá knihovnička a sbírka knih. Jako vkusné řešení se nabízejí vestavěné knihovní police. 

Rustikální architektura má své osobité kouzlo. Někdy stačí přidat jen pár retro doplňků, které dodají bytu punc venkova. Ať už jde o obývák, kuchyň nebo třeba ložnici, vyplatí se experimentovat. Bavte se svými interiéry.

Obývací pokoj s rustikálními prvkyObývací pokoj s rustikálními prvky