Jaké schodiště do chalupy?

Většinou se bez schodiště neobejdou ani venkovské chalupy. I v jednopatrových domech můžeme najít schody vedoucí do sklepa či na půdu. Ty mohou mít různou podobu a jeho celkovému vzhledu dopomáhá nejen tvar, materiál, ale také třeba zábradlí.

Stará schodiště

V dobách ne nutně dávné historie se schodiště budovala buď celá ze dřeva, nebo s vyzděným základem z kamene nebo cihel. Na zděné podstavě pak byly umístěny kamenné nebo dřevěné stupnice. V některých případech mohou být taková schodiště docela zachovalá a postačí jen malá oprava

Kamenné schodištěKamenné schodiště

 

U schodišť s celodřevěnými stupni bývají nejvíce poškozené nášlapné plochy. V tomto případě stačí položit na staré stupnice nové. Na zachovalé schody můžete umístit také běhoun, který by měl být přichycen schodovými tyčkami. 

Staré dřevěné schodištěStaré dřevěné schodiště

 

Schodiště s vyzděnými stupni zrenovujte dřevěným obložením, položením schodové dlažby nebo stupni z přírodního kamene. Zděné stupně můžete obložit i vhodnými kachličkami.

Schodiště se zděnými stupniSchodiště se zděnými stupni

 

Nové schodiště

Stavba nového schodiště dovoluje popustit uzdu fantazii. Jediným omezením bývá prostor, který nejvíce ovlivňuje tvar schodiště. Různých typů kostrukcí se nabízí celá řada a je jen na vás, kterou zvolíte. Vybírejte také podle toho, co se do interiéru a k vaší chalupě nejlépe hodí. Technologií provedení je také velké množství – ať je to vyzdění, svařování nebo montování z dílců.

Vhodným materiálem pro schodiště do chalupy bývá kromě dřeva a kamene také cihla či beton a ocel. Neotřelé kombinace materiálů dodají schodišti a prostoru na atraktivitě. 

Nové dřevěné schodištěNové dřevěné schodiště

 

Schodišťové zábradlí

Zábradlí je bez nejmenších pochyb důležitým doplňkem každého schodiště. Zábradlí má jak funkci především ochrannou, ale lze jím podtrhnout celkový dojem samotného prostoru.

Většinou se vyrábí ze stejného materiálu nebo kombinací materiálů jako samotné schodiště. Zábradlí více než schodiště ukazuje stavební styl a dokáže prozradit i přibližnou dobu vzniku stavení. 

Mlynářské schodyMlynářské schody