Co jsou to japonské tesařské spoje?

Dřevěný nábytek nebo i celé stavby bez hřebíku? V Japonsku si již několik staletí ví rady s tím, jak sestavit dřevěné konstrukce bez narušení dřeva hřebíky, nýty nebo jinými přídavnými spoji. Japonské spoje jsou unikátní, pevné, funkční a estetické.

V čem tkví kouzlo japonských spojů?

Země vycházejícího slunce dlouhá staletí udržovala tesařské know-how, které se dědilo z generace na generaci. Rodiny mezi sebou soupeřily, a tak se zvyšoval počet typů spojů.  Velký zájem o toto řemeslo a jeho rostoucí popularita zajistily rozšíření mezi lidi po celém světě. 

Japonské spoje jsou vytvářeny tak, aby na sebe všechny prvky dokonale doléhaly. Drží pohromadě tak dobře, že se svou pevností přibližují homogennímu dřevu. Části spojů do sebe mají zapadnout a po složení nejsou příliš vidět. 

 

Historie vzniku japonských spojů

V Japonsku se díky nedostatku jílu a kamene nerozvinula výroba cihel či kamenictví jako v jiných zemích Asie. Bohatství Japonska se skrývá v zalesněném porostu, proto se vývoj stavebnictví ubíral jiným směrem. Dřevo se stalo základním konstrukčním materiálem pro stavbu chrámů a dalších budov. Řemeslníci však při stavbách nepoužívali žádné další spojovací prostředky. Důvodem byla hrozba zemětřesení, vichřic či silným bouřím. Dřevěné stavby odolávaly otřesům, protože dřevěná konstrukce budovy byla pružná a vibrace se nepřenášely do dalších částí stavem. Sami Japonci si dřeva velmi váží a tím jsou ovlivněny i metody spojování. 

Historická japonská dřevěná stavbaHistorická japonská dřevěná stavba

 

Druhy japonských spojů

Všechny druhy japonských tesařských spojů jsou považovány za nejsložitější na světě. Jejich výroba není pouhé řemeslo, lze jej přirovnat k umění. Jsou nejen unikátní, ale také precizní, funkční a mají i estetickou hodnotu. Toto umění bylo ovlivněné celkovou architekturou Japonska.

Druhy japonských spojů lze rozdělit do dvou hlavních kategorií. Jednou z nich je „tsugi”, což jsou spoje sloužící pro spojení na délku Druhou je „shiguchi”. To je složitější spoj, který spojuje dvě nebo více částí pod určitým úhlem. Tyto spoje jsou využívané především u konstrukcí budov, protože v japonských obydlích nenalezneme tolik nábytku jako v západních zemích. Později se spoje dostaly do povědomí v západních zemí a byly aplikovány i při výrobě nábytku.

Spoje bez použití spojovacích prostředkůSpoje bez použití spojovacích prostředků

 

Zajímavost

Japonské spoje byly i zdrojem inspirace pro vytváření různých dřevěných hlavolamů. Hlavolamy vznikaly právě v návaznosti na japonské spoje. První verze hlavolamů vznikly jako modely japonských staveb, které se daly skládat a rozkládat jen jedním způsobem. Později začaly vznikat hlavolamy i v jiných tvarech, jako například zvířata nebo geometrické tvary. 

Dřevěný hlavolamDřevěný hlavolam