Kvalitní chléb lze upéct v pohodlí domova ze základních surovin, a dokonce i bez pomoci domácích pekáren. Nejen, že vaši domácnost provoní úžasná vůně čerstvého pečiva, ale vrátíte se tak trochu i do minulosti a okusíte tradiční život venkovských žen. Ačkoliv jeho příprava není náročná, mnoho lidí si na něj netroufne. Pojďte společně bořit mýty. Ukážu vám, že upéct chleba lze snadno i v domácích podmínkách.
Vlastnoručně upečený a voňavý bochník chleba se v poslední době stává pro mnohé hospodyňky jasnou volbou. V minulých letech se hodně mluvilo o nízké kvalitě potravin v klasických obchodech, proto je tato obliba domácího pečiva pochopitelná. Jestli si chcete opravdu pochutnat, neměli byste podcenit výběr kvalitních surovin. Důležitý je také výběr vhodné formy. Chléb rozhodně nemůžete péct na plechu. Ideální jsou keramické či litinové formy, nahradit je můžete i nějakým pekáčkem.
Kvásek je základ
Chlebový kvásek je pro přípravu jakéhokoliv pečiva velmi důležitý. Věnujte mu proto nutný čas a buďte skutečně pečliví. Základní recept na kvásek je velmi jednoduchý a k jeho výrobě budete potřebovat jen tři suroviny:
- 200 g pšeničné či žitné mouky
- Vodu
- 50 g droždí
- Nejprve z přísad uhnětete těsto ve tvaru bochníku. Vrch posypete moukou, přikryjete utěrkou a necháte jeden až dva dny odležet v pokojové teplotě.
- Pokud se v těstě objevily prasklinky, začalo už kvasit. V opačném případě je třeba jej znovu zpracovat a nechat jeden či dva dny odpočinout.
- Můžete k němu také přidat ještě 5 gramů droždí. Chleba pak bude lepší. Nezapomeňte však vše znovu promísit.
- Nakonec necháte bochník rozpustit ve vlažné vodě a vznikne kvásek, který použijete do chlebového těsta.
Rychlý kmínový chléb
Kvásek je připraven, což znamená, že se můžete pustit do zhotovení chlebu. Na klasický kmínový chléb budete potřebovat:
- 450 g žitné chlebové mouky
- 550 g pšeničné mouky hladké
- 2 lžičky soli
- lžičku kmínu
- 50 g domácího kvásku
- 20 g droždí
- špetku cukru
- tabletu celaskonu
- vodu
- V míse smícháte žitnou a pšeničnou mouku s kmínem. Ve směsi uděláte důlek, do kterého rozdrobíte droždí. Přidáte špetku cukru a trochou vody rozředíte. Poté necháte v klidu droždí množit.
- V další fázi přidejte do směsi kvásek, sůl a celaskon rozpuštěný ve vodě. Z ingrediencí zpracujte pomocí další vody těsto. Je lepší pracovat rukama. Můžete však použít i elektrický hnětač. Správně zpracované těsto je vláčné, pružné a nelepí se.
- Vytvořte bochánek, který přikryjte utěrkou a necháte kynout. Choďte jej kontrolovat, jakmile se jeho velikost zvětší o polovinu, přesuňte jej na chladnější místo a nechte kynout ještě zhruba tři čtvrtě hodiny.
- Zatím si můžete předehřát troubu na nejvyšší teplotu (obvykle 200 °C). Vykynuté těsto přesuňte do formy či pekáče vysypané moukou a dejte péct do trouby na zhruba 15 minut. Poté teplotu snižte na 160 °C a dopékejte.
- Doporučuji během pečení občas chléb mírně pokropit vodou.
- Po 45 minutách zkontrolujte špejlí a teplotu trouby zvyšte na nejvyšší.
- Hotový chleba potřete vodou, nechte vychladnout a můžete servírovat.
Tento recept popisuje přípravu toho nejobyčejnějšího chlebu. Upéct si však můžete i lahodné specialitky, jako například pivní chléb či chléb s olivami. Po každém z nich se doma určitě zapráší. Není totiž nad to, dát si na snídani čerstvé a křupavé domácí pečivo. Tak přeji dobrou chuť!