S blížícími se Vánocemi se města začínají zahalovat do slavnostní výzdoby, na náměstích se objevují vánoční stromky a k období adventu neodmyslitelně patří i betlémy. Připravili jsme pro vás přehled nejzajímavějších dřevěných betlémů, které si můžete prohlédnout v České republice.
Velkou raritou jsou tzv. Krýzovy jesličky, které jsou zapsány i v Guinnessově knize rekordů. Se svou plochou, která zabírá 60 m², se jedná se o největší lidový mechanický betlém na světě. “Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru,” uvádí muzem Jindřichohradecka, kde si tento unikát můžete prohlédnout.
Hned v závěsu se nachází třebechovický Proboštův betlém, který je druhý největší mechanický dřevěný betlém v České republice. Tento betlém byl jako jediný v České republice prohlášen za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 6,9 x 1,9 x 2,2 metry se nachází více než 2 000 vyřezávaných dílů. Tento betlém si můžete prohlédnout v Třebechovickém muzeu betlémů.
V České republice se můžeme chlubit dalším světovým “nej” a tím je největší dřevěný betlém. Jedná se o Pradědovu galerii v Jiříkově, která se nachází na ploše čtyř hektarů. Během prohlídky uvidíte 250 vyřezaných plastik zvířat a chloubu řezbáře Halouzky, kterou je betlém v životní velikosti. Ten se skládá ze 138 soch a váží 20 tun. Můžete zde najít dokonce slona a velblouda v životní velikosti. Dominantou zmíněné galerie je socha děda Praděda, vládce jesenických hor, která se tyčí do výše 10,4 m a váží neuvěřitelných 15 tun.
Jedinečný zážitek vám zprostředkují i betlémáři v Třešti, ti vás přivítají ve svých domácnostech, kde najdete přes 15 betlémů. Tato rodinná tradice se v Třešti udržuje již více než 200 let. Nedávno tuto tradici rozšířilo dřevořezání, kdy se každoročně schází řezbáři a vytváří nové figurky do společného betlému, který aktuálně obsahuje přes 1000 figurek.
Další originální betlém můžete spatřit v Lošticích. Místní řezbář Jaroslav Beneš se již od poloviny devadesátých let minulého století věnuje výrobě tohoto díla. Raritou betlému je, že už několik desítek postaviček reprezentuje autentické osoby z Loštic, jejich blízkého okolí, ale i vzdálenějších míst Moravy. V minulosti již Beneš do svého betlému vyřezal mj. i slavného loštického malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara, hudebníka a hudebního skladatele Stanislava Adama, přerovského skladatele a hudebníka Jaroslava Wykrenta, známého zápasníka Gustava Frištenského a další.
Až už za betlémem vyrazíte kamkoliv, přejeme, ať si užijete tu pravou vánoční atmosféru.