Přeměňte zavařovačky v originální dekoraci či kuchyňské nádobí

Zavařovací sklenice nemusí nutně sloužit pouze pro účely skladování potravin, kompotů či džemů. Během chvilky z nich vykouzlíte netradiční a stylovou dekoraci. Takovým nepotřebným sklenicím však umíme najít i další způsob využití.

Je libo smoothie či ledová káva ze zavařovačky?Je libo smoothie či ledová káva ze zavařovačky?

V poslední době se zavařovačky objevují na jídelních stolech, kde plní roli misek či nápojových sklenic. Do starých zavařovacích sklenic můžete servírovat dezerty, pudingy, ale samozřejmě i kompoty a džemy. V horkých letních dnech jistě přijde vhod vychlazené pití, míchaný drink či domácí limonáda. I v tomto případě lze využít starých zavařovacích sklenic. Pořádáte-li zahradní párty, překvapte vaše hosty netradičním způsobem servírování alkoholických i nealkoholických nápojů. Stačí přidat čerstvé ovoce, brčko a můžete podávat. Pokud si chcete se sklenicemi vyhrát, můžete je ozdobit dle libosti – stačí přidat mašličku vytvořenou ze stužky či ozdobného provázku. Tento způsob podávání jídla či pití se dostal už i do restaurací či kaváren. Nedivte se proto, pokud dostanete limonádu v zavařovací sklenici.

Originální způsob servírování müsli s jogurtemOriginální způsob servírování müsli s jogurtem

Zavařovačky jako dárek? Ano!

Z nepotřebných sklenic vytvoříte během chviličky osobní dárek, který jistě potěší každého. Stačí je trochu ozdobit, například výše zmíněnými mašličkami. V jednoduchosti je krása, ale sklenici můžete také polepit či popsat. Naplňte ji domácí marmeládou či trvanlivými ingrediencemi jako jsou sušenky, přiložte věnování a originální milý dárek je na světě.

Svícen i skvělý úložný prostor – využití je spousty

Sklenici olepte ubrouskem, krajkou nebo kusem látky a vytvořte si zajímavou dekoraci na stůl. Vyšší sklenice mohou sloužit jako váza, nižší využijete třeba jako svícen. Jinou podobu sklenice dostane, naplníte-li ji kávovými zrny a na nich položenou čajovou svíčkou. I takový svícen pak můžete věnovat jako dárek. Znovuoživování starých, ale pořád krásných zavařovacích sklenic se za poslední léta stalo hitem.

K staré zavařovací sklenici stačí přidat drátek a voilá – lucerna je hotová, zdroj: living.czK staré zavařovací sklenici stačí přidat drátek a voilá – lucerna je hotová, zdroj: living.cz

Vzniká mnoho nápadů a návodů, co z nepoužitého skla vyrobit. Můžete vytvořit lucerničky, vázy či květináče na zavěšení, v nichž si lze vypěstovat vlastní bylinkovou zahrádku. Ženy mohou sklenice použít pro uskladnění kosmetiky, štětců, sponek a gumiček. Mužům zase poskytnou dostatečný úložný prostor pro hřebíky a další potřebné drobnosti. Pomocí kovového kroužku sklenice připevníte na dřevěnou desku zavěšenou na zeď, a tak ušetříte prostor v malých místnostech.

Zábava pro malé i velké

V případě, že potřebujete zabavit svá dítka, není nic lepšího než jim najít kreativní činnost, kterou může být třeba právě zdobení sklenic. Stačí vám několik kusů a nějaký ten materiál na zdobení. Fantazii se meze nekladou – sklenice lze nabarvit temperovými barvami, dekorovat kousky ubrousků, látky či využít barvy na sklo.

Nechte své děti kreativně se vyřádit právě na starých sklenicíchNechte své děti kreativně se vyřádit právě na starých sklenicích

Tip na závěr

Blíží se léto – doba grilování a posezení na zahradě. Ozdobte zahradní stůl plovoucími květinami ve sklenicích. Vyberte pěknou zachovalou sklenici (či nevzhlednou, kterou však ozdobíte), částečně ji naplňte vodou a utrhněte květ oblíbené květiny. Pokud máte velkou, širokou sklenici, klidně do ní vložte květů více. Čerstvé květiny jsou úžasnou dekorací nejen na letní večírek, ale i na posezení s rodinou či obyčejný víkendový oběd. Využijte toto období, kdy nám příroda dává své krásy, a ozdobte s nimi i váš domov. Pokud nemáte vlastní zahrádku, nesmutněte a vydejte se na trhy. A nebojte se! Takto ozdobený stůl můžete mít i v bytě. Plovoucí květiny vytvoříte v jakékoliv nádobě – od nevyužitých akvárií, přes jiné nádoby, mísy až po talíře či plechovky. Záleží, co máte zrovna po ruce. Staré sklo tedy určitě nevyhazujte. Stačí chvilka času, dobrý nápad a šikovné ručičky.

Touhle dekorací rozhodně všem vyrazíte dech, zdroj: living.czTouhle dekorací rozhodně všem vyrazíte dech, zdroj: living.cz